Китайска мегафирма ще строи завод за фуражи край Калековец

Инвестицията ще е в Логистичния център на съдружниците на „Сиенит“ и изралска компания

Китайската мегафирма “Тянджин агробизнес къмпани” ще строи завод за фуражи в землището на село Калековец, община Марица, научи АгроПловдив. Предполага се, че договорът за инвестицията ще бъде подписан на Българо-китайския бизнес форум „Пловдив – Шънджън: Сътрудничество и инвестиции 2014″, който се открива в понеделник, 24 март в Новотел Пловдив. В програмата на събитие е записана точка „Подписване на меморандуми и договори за сътрудничество между фирми от Шънджън и България“. По наша информация другата страна по договора ще е „Булплод Тракия“ – съвместно дружество между собствениците на „Сиенит“ и израелска компания.

китайски бизнесмени на форум в Пловдив

Снимка на АгроПловдив от първия бизнес форум в Пловдив през май 2013 г.

За китайската „Тянджин агробизнес къмпани“ споменава в интервю председателят на  Българо-китайската асоциация за бизнес развитие Ангел Христозов. Той съобщава, че държавната фирма на Китай е много голям производител на месо и се нуждае годишно от 28 милиона тона фураж. Намеренията ѝ са да построи фуражен завод тук и по нейни рецепти предприятието да произвежда храната за животните. Христозов посочва, че същата фирма е арендувала 20 000 дка земеделска земя в Северозападна България. Намеренията ѝ са да увеличи площите до 50 000 дка, а голяма част от земите да са в Пловдивска област. Върху тях „Тянджин агробизнес къмпани” ще отглежда царевица и житни култури.

Още през пролетта на 2013 г. съдружникът в „Сиенит“ Пламен Панчев обяви, че ще създават логистичен център в землището на село Калековец. Това се случи на първия българо-китайски бизнес форум преди година, който се проведе в Пловдив. Предвижда се в него да се изградят предприятия от хранително-вкусовата промишленост, както и стоково тържище.

Повече от 7 години „Сиенит“ изкупува земеделска земя от частните собственици на Калековец, съобщиха хора от селото. В момента чрез свои дъщерни фирми „Сиенит“ притежава вече не по-малко от 2500 дка. Купувач на земите е фирма „Булплод“. Съдружници в нея са собствениците на „Сиенит холдинг“ Валентин Кънчев и Пламен Панчев, които заедно държат около 33% от дяловете. Другите 67 на сто са на „Авишай Яли Еден“ООД. Дружеството е регистрирано в София и е на 5-ма съдружници, израелски граждани.

Негов управител е Арон Герон.

Съдружниците на „Сиенит“ си партнират от години с Герон. Той е управител на „Сензор С“ – фирма с израелски капитал, която заедно със „Сиенит“ участваше в изграждането на Индустриална зона Марица в землището на община „Марица“. Освен това същото дружество изкупи общинска земя в района на община Калояново, Пловдивска област с идеята да създава Агроцентър. Неговото изграждане обаче е отложено във времето.

По всичко личи, че в момента вниманието на „Сиенит“ и израелските съдружници на пловдивската строителна компания, са концентрирали интересите си в заработването на логистичния център в Калековец. И китайската държавна компания „Тянджин агробизнес къмпани” е важен клиент.

Впрочем намерението на „Булплод“ да изгради мащабния агроцентър в Калековец вече е започнало да се осъществява. Фирма „Булплод Тракия“, която отново е на съдружниците в „Сиенит“ и на „Авишай Яли Еден“ е създала биологична ябълкова градина върху 300 дка в земите на Калековец. На пътя между селата Калековец и Стряма фирмата изгражда в момента плодохранилище.

По всичко личи, че идеята за Агро-логистичен център в Калековец е грандиозна, а изпълнението ѝ ще е бавно, защото изисква огромен капитал. Вътре в този център е замислено изграждането на тържище с цехове за заготовка и за преработка на продукцията. За изпълнението на този елемент от целия замисъл е регистрирана друга фирма – „Агро Базар“АД. За участие в нея са привлечени фирми, които се занимават с реално земеделие като „Грийнс“, която е известен производител на оранжерийни зеленчуци в Първомай.  Този проект обаче също е в застой и  нищо чудно за изпълнението му да се чакат европейски средства по мерките в новия програмен период.

 

Leave a Comment