Девет общини ще помагат за индустриализацията на „Тракия икономическа зона“
„Сиенит“ и КЦМ съживяват инвестициите и бизнеса в Пловдивска област
Девет общини около Пловдив, включително и Пловдив се съгласиха да съдействат за създаване на по-добра инфраструктура за инвестиции и по-приветлив икономически климат в областта. Те подписаха меморандум за съвместна работа и активна подкрепа на инвестиционната инициатива за реализация на мега проекта „Тракия икономическа зона“. В административната сграда на КЦМ се събраха за подписване на меморандум за сътрудничество при развитие на икономическите проекти кметовете на общините Асеновград, Калояново, Куклен, Марица, Първомай, Раковски, Родопи, председателят на общинския съвет на Стамболийски, зам.-кметът на Пловдив Стефан Стоянов, инж. Пламен Панчев, председател на УС на „Клъстер проектиране и строителство” и Красимир Стоянов, зам.-председател на УС на „Клъстер информационни и комуникационни технологии Пловдив”. Това съобщиха организаторите на събитието.
Под името „Тракия икономическа зона“ са обединени шест индустриални района около и в Пловдив. Те са в различен етап на запълненост, като най-много изградени предприятия има в индустриалната зона в община Марица и другата – в община Раковски. Съдружниците на строителната фирма „Сиенит“ Пламен Панчев и Валентин Кънчев имат участие във всички бизнес паркове. Заедно с КЦМ те са съдружници и в промишлено-търговска зона „Куклен” АД.
В Меморандума е записано, че чрез развитието на икономическата зона, която обединява 6-те индустриални зони в района на Пловдив, ще се постигнат стратегическите цели – развитие на регион Пловдив, подобряване мобилността на работната сила, осигуряване достъп до работни места в индустриални, логистически и търговски обекти и подобряване на обществената, жилищната и бизнес средата
„Сега ние продължихме процеса на обединяване на публично-частните действия в привличането на инвеститори и разкриване на нови работни места, започнат през месец май миналата година. Тогава 8 общини подписаха Меморандум за сътрудничество при разработването и изграждането на железопътен ринг за развитието на Пловдивски регион“, коментира инж. Пламен Панчев. Според него включването на двата клъстера към публично-частното партньорство ще допринесе „Тракия икономическа зона“ да се превърне в средище за високотехнологичните компании. Квалифицираната, а не евтината работна ръка, ще привлича инвеститорите.
„Днешното споразумение ще улесни проектирането и изграждането на индустриални, логистически и търговски обекти“, смята доц. д-р инж. Никола Добрев. Председателят на Съвета на директорите на КЦМ 2000 АД и Председател на Съвета на директорите на промишлено-търговска зона „Куклен” АД бе домакин на подписването на Меморандума.
По време на срещата стана ясно, че оперативното ръководство на проект „Тракия икономическа зона“ е възложено на “Клъстер проектиране и строителство”. Сдружението с нестопанска цел е учредено с оглед проучване и разработване на политики касаещи индустриалните зони, съдействане за развитието на високотехнологични компании, изследователски и научни институти, създаване на среда, благоприятстваща иновациите, приложните изследвания и разпространението на научни резултати, подпомогне разработване на Общи Устройствени Планове, предвиждащи инфраструктурното развитие на промишлените/индустриалните и логистичните терени.