14 производители на храни и напитки в Пловдивско с приходи от 20 до 250 млн.

Бърз анализ на Годишника на Търговско-промишлената камара на Пловдив, в който са посочени първите по обороти 120 компании в областта

Предприятията за производство на храни и напитки може да са далеч от оборотите на монополиста ЕВН, производителя на метали КЦМ и нефтопреработвателя „Инса ойл“, но те заемат добри позиции в Топ 120 в класацията на Търговско-промишлената камара на Пловдив на база приходи.

14 от всичките 120 дружества с годишни приходи от 20 до над 250 милиона лева в Пловдивска област произвеждат храни и напитки. Тоест, те са малко над 11%.

С най-високи обороти сред тях е „Каменица“АД

изложба на храниПриходите на пивоварната за 2012 г. са над 200 милиона. Веднага след нея е „Фермата“АД – месопреработвателят, който е по-известен чрез търговската фирма „Белла България“АД. Годишните приходи на „Фермата“ са 106.620 милиона, докато приходите на „Белла България“ са близо до 250 милиона. Това се обяснява от факта, че към „Белла България“ има около 10 дъщерни дружества със собствен капитал, част от които търгуват продуктите си чрез фирмата майка. Основният собственик на „Белла България“ е регистрираната в Амстердам, Нидерландия компания „Импала инвест“, която притежава 49 998 броя акции. Други две акции са на Венцислав Георгиев и Жорж Веселинов, за които всъщност се знае, че стоят зад големия холдинг.

„Обединена млечна компания“АД – бившата „Млечна промишленост“ в Пловдив е следващият лидер

по обороти – между 55 и 70 милиона лева. Мажоритарен собственик в нея е гръцката „Делта индъстриъл енд къмършъл къмпани ъф фууд продъктс“.

В същия диапазон са приходите и на Кооперация „Симид 1000“ – производител на мелничарски продукти, както и на „Нова трейд“ЕООД, която има бизнес с безалкохолни напитки, минерални и други води. Последната е базирана в Съединение, а неин собственик е Георги Тучев.

Две дружества, свързани с производството на месо и месни продукти са постигнали обороти между 35 и 50 милиона.

Това са „Брезово“АД и „Деликатес 2″ООД

Основен собственик на кланицата в Брезово е френската “Юралис Гастрономи“, която е постигнала приходи около 43 милиона. В „Деликатес 2“ в с. Житница съдружници са Величко Яков и Иван Антонов (не е кметът на общината, съвпадение на имена – б.р.).

„Агри България“ЕООД и „Димитър Маджаров – 2″ЕООД следващите преработватели – единият на плодове и зеленчуци, другият на мляко. „Агри България“ е на италианската „Фереро трейдинг лукс“, а втората е на едноличният собственик. Двете фирми са постигнали приходи между 30 и 35 милиона лева през 2012 г.

Трима италианци с фамилията Санторрели

също преработват плодове в с. Катуница. Тяхното дружество „Куминяно фрут“ООД е реализирало приходи между 25 и 30 милиона.

Въпреки че е със софийска регистрация, „Галус 2004″ЕООД също присъства в топ 120 на пловдивските компании. Фирмата има предприятие за преработка на месо от птици в село Милево, Пловдивско. Собственик на дружеството е Пламен Челебиев, а приходите му са 20-25 милиона лева.

Още три компании хранително-вкусовата промишленост са намерили място в Годишника на Търговско-промишлената камара в Пловдив. Това са „Садина 99″ООД, заета с производството на мелничарски продукти, производителят и преработвател на месо в с. Войводиново – „Унитемп“ООД и консервното предприятие „Филикон-97″ООД. Техните обороти също са между 20 и 25 милиона лева.       

  

Leave a Comment