Инж. Пламен Панчев: Идеята да създадем индустриални зони ни хрумна преди 18 години
В момента тече търг за проектиране на железопътен ринг около Пловдив
Първият ден на българо-китайския бизнес форум в Пловдив събра доста бизнесмени, обърнати към сътрудничество с китайски компании. Сред тях бяха и създателите на „Икономическа зона Тракия“, които са и съдружници в „Сиенит холдинг“ инж. Пламен Панчев и инж. Валентин Кънчев. След откриването на форума Пламен Панчев обясни пред журналисти, че ще използват срещите, за да коментират с китайския производител на високи технологии и смартфони Huawei Technologies Co. Ltd внедряването на интелигентно управление на „Икономическа зона Тракия“ в сферата на логистиката, рециклирането на отпадъци, енергоспестяването. Huawei Technologies вече работи с нашите телекомуникационни компании и е позната на българския пазар.
АгроПловдив зададе и други въпроси, свързани с „Икономическа зона Тракия“.
Г-н Панчев, кога ви хрумна идеята (на вас и на „Сиенит“) да създадете около Пловдив обръч от индустриални зони?
Още когато построихме първия завод в сегашната Индустриална зона Марица.
Когато построихте Либхер?
Не, преди него беше Агри България. Но тогава имахме съвсем различна реалност. Беше ни трудно дори да поцинковаме металните конструкции, а сега, 18 години по-късно, вече имаме съвременен работещ завод за поцинковане срещу КЦМ в зона Куклен.
18 години са доста дълъг период. Окрупнихте големи терени…
Да, да… На нас винаги ни се е искало темповете да са по-добри, но и това, което е направено, не е малко.
В Пловдив е имало бизнес сдружения, създадени с генералната цел да помогнат за икономическото развитие на областта. Но вие – „Сиенит“ и КЦМ, направихте като че повече от всички?
Индустриалните зони не са само наша заслуга. Това е обща заслуга на целия регион. Наскоро с девет общини подписахме споразумение. Защото нашето мислене винаги е било такова, че колкото е по-голяма основата върху която строим, толкова по-добри са резултатите.
Докъде стигна намерението за построяване на железопътен ринг, който да обхване 8 общини около Пловдив?
Надяваме се да получи европейско финансиране, защото тогава проектът ще е много по-изпълним.
Проектът готов ли е?
Не, не е. В момента тече търг за проектиране. Надяваме се в скоро време да имаме яснота как би могъл да се реализира.
Най-населени с предприятия са индустриалните зони в общините „Марица“ и Раковски. А другите?
Куклен също. Смятаме, че тази зона ще има в близко бъдеще най-голямо развитие. Търговска зона Куклен е основата на Икономическа зона Тракия. Там има три предприятия, ако не броим самото КЦМ, което е магнитът. Въз основа на неговите производства ние очакваме в бъдеще нови заводи. Тази качествена продукция, която КЦМ произвежда, ще привлече други компании.
А зоната до село Калековец? Какво се случва там?
Тя е част от Индустриална зона Тракия, където се надяваме да намерят място високите технологии – в южната част на зоната, и приложенията, свързани с преработката на селскостопанска продукция. Ще има и тържище на земеделска продукция. Възможностите, които следващият програмен период дава, са много големи и се надяваме европейските средства, които ще са за земеделие, да се използват рационално в нашия регион.