Бойко Синапов: Цената на агнетата е в ръцете на монополите
Производителите са длъжни да продадат животните на кланиците за 5 лв./кг, които след това ги търгуват
Бойко Синапов, председател на Националната асоциация на животновъдите, пред АгроПловдив
Г-н Синапов, освен председател на асоциацията, вие сте и овцевъд. Как върви продажбата на агнета за Великден? Как варират цените?
Цените въобще не варират. Агнетата се изкупуват твърдо на 5 лева за килограм живо тегло и това е. Няма мърдане. Цените на агнетата са в ръцете на монополите, които притискат производителите.
За кои монополи говорите?
Това са кланиците, които не са много в страната. А също и т. нар. депа, където търговци изкупуват за 5 лева животните и ги изнасят. Тези две групи де уговарят, те държат монопола. При 5 лв. цената на агнешкото в магазините не трябва да е по-висока от 10-12 лева, но вместо това потребителите си купуват месото на 14 до 17 лева за килограм.
Овцевъдите нямат ли право да продават сами стоката, след като си платят на кланиците услугата?
Не, самите кланици не го допускат. Ние сме длъжни да продадем агнетата на тях, а те след това продават месото. Ето за този монопол говоря. Ние не можем да търгуваме продукцията си. Затова и от години настояваме да се промени наредбата за директните продажби, така че да бъде разрешено на производителите сами да си търсят пазара. Само така ще бъде разбит този монопол, а и цените ще паднат.
Каква според вас е справедливата цена на агнетата?
Веднага ви отговарям – 6 лева за килограм живо тегло. Тя ще ни осигури нормална минимална печалба, за да поддържаме и развиваме стопанствата си. Сега печалбата ни я взимат търговците и кланиците, но те не я дават на потребителите, а я задържат за себе си. Те са единствените печеливши в тази схема, която само наредбата за директните доставки може да разбие.
Може ли българските овцевъди да задоволят вътрешния пазар в дните около Великден и Гергьовден?
Абсолютно – да! Колкото и да са намалели животните, те са напълно достатъчни, за да осигурим традиционната трапеза по тези празници. Въпреки това в страната се внасят големи количества дълбоко замразено агнешко. Малко са търговците, които отбелязват на етикетите, че стоката е вносна и така подвеждат потребителите. Твърдя, че нашето месо е много по-вкусно от новозеландското или австралийското, или откъдето и да е.
Като казахте „вкусно“, ме подсетихте, че Катар има силен интерес към нашите агнета именно защото са с вкусно месо. Мислите ли, че пазарът ще се подобри, когато окончателно се подготвят условията за износ към емирството?
Надявам се това да се случи по-скоро. Когато има пазар, и ние ще увеличим животните.