Ще има данък върху пустеещите земи

Експертна група от аграрното министерство ще определи размера на налога и прилагането му при необработвани и непотърсени ниви

изорана ниваДо края на май ще заработи експертна група от Министерството на земеделието и храните, която ще определи размера на данъка върху пустеещите земи, съобщи днес на дискусия за земеползването проф. Димитър Греков. Експертите, които ще пишат правилата, имат за задача да определят размера на данъка. Трябва да се определи и разликата между пустеещи и непотърсени от наследниците земи, както и бъдещето на забравените парцели.

Въвеждането на този данък бе предложено и от част от големите земеделски асоциации по време на обществена дискусия за обработваемата земя у нас. Идеята на асоциациите е да се стимулират собствениците на земеделска земя в случаите, когато не я обработват, да я отдават под наем на кооперациите или на по-големите местни фирми, за да не се похаби плодородната земя.

Председателят на Асоциацията на земеделските производители в България Венцислав Върбанов също предложи да се въведе данък върху пустеещите земи. „Една такава мярка ще накара собствениците на тези земи да се замислят и да поемат необходимата отговорност – или ще потърсят някого, който да я обработва под наем или под аренда, или просто ще обявят тези земи за продажба и тези земи ще бъдат купени от хора, които ще имат друго отношение към тях“, каза Върбанов.

Министър Греков напомни, че от организациите в сектора е предложено да се въведе данък и върху пустеещата, и върху непотърсената от собствениците земя, но той призна, че досега не се е замислял детайлно по въпроса. „Върху пустеещата земя съм категоричен, че трябва да има такъв данък. Пустеещите земи са много малък процент от тези, които не се обработват. За съжаление, около 1,06 млн. декара са така наречените бели петна. Част от тях се използват незаконно. Получените средства от тях в общините са около 15-16 млн. лв., което е незначително, ако бъдат осигурени да бъдат ползвани съобразно законите в страната“, каза Греков.

Светлана Боянова, която е бивш зам.-министър на земеделието и председател на Института по агростратегии и иновации смята, че има други методи за стимулиране на собствениците. Според нея облагането на пустеещите земи е крайна мярка и към настоящия момент ще бъде неприложима.

След срещата на браншовите организации и земеделския министър стана ясно, че проблемите с разпокъсаната собственост на земеделските земи у нас може да бъдат решени със закон за комасацията. Работна група ще се заеме със закона, като първото й заседание ще бъде до края на май. През последните двадесет години имаше няколко опита за написването на такъв нормативен акт, но никой от проектите не стигна до Народното събрание.

 

Leave a Comment