1 април: Основан е Съюзът на българските композитори и е създадена Българската национална филмотека
На 1 април 1947 г. в София е основан Съюз на българските композитори – творческа организация на композитори и музиковеди.
Историята на Съюза на българските композитори е свързана с основаването на Дружеството на българските компонисти „Съвременна музика” на 24 януари 1933 г. Членовете учредители са големите български музиканти Панчо Владигеров, Петко Стайнов, Димитър Ненов, Веселин Стоянов, Андрей Стоянов, Любомир Пипков, Асен Димитров и Цанко Цанков. Събрани в Дома на изкуствата и печата в София, под председателството на Андрей Стоянов те изработват устав и избират ръководство на Дружеството.
Учредителният протокол е утвърден от Министерството на вътрешните работи на 6 февруари 1933 г., с предписание № 1317. По-късно към тях се присъединяват композиторите Филип Кутев, Светослав Обретенов, Марин Големинов, Асен Карастоянов, Парашкев Хаджиев, Георги Димитров, Георги Златев-Черкин и др. В този си състав Дружеството продължава своята дейност до 1944 г.
Но независимо от политическите промени след 1944 г. и установяването на новия социалистически режим на управление членовете на Дружеството и по-младите им колеги отстояват необходимостта от съществуването на творческа организация. През 1944 се сформира Колективът на младите композитори, а през 1945 г. „Съюз на композиторите и музикантите” в България със секции. Негов председател е Любомир Пипков, подпредседател Андрей Стоянов и секретар – музикологът Иван Камбуров.
На 12 февруари 1947 г. се учредява „Дружество на българските композитори и музиковеди”, което институционално е продължител на дейността на Дружеството на българските компонисти „Съвременна музика” и неговите идеи за съществуването на обществена професионална организация, която обединява и защитава музикалните творци и популяризира българската музика в България и в чужбина.
На 17 март с.г. то се преименува на „Съюз на композиторите, музиколозите и концертиращите артисти” със седалище София. От 1954 г. се обособява само като „Съюз на композитори и музиковеди” и приема името Съюз на българските композитори.
На 1 април 1959 г. е създадена Българска национална филмотека. Първоначално името на структурата е Държавен филмов архив.
Днес Българската национална филмотека съхранява архив, който съдържа 15 000 заглавия, с над 40 000 копия или 300 000 филмови части. Българските филми са 9528 заглавия – 5844 документални и научно-популярни; 2364 кинопрегледа; 700 игрални филма; 620 анимационни филма; хроники и периодики. Чуждестранният филмов фонд включва 4348 чуждестранни заглавия от 54 страни.