Водни помощи за най-бедните обмисля правителството от 2017 г.
От 2017 г. се предвиждат водни помощи за социални слабите, каза вчера министърът на регионалното развитие Десислава Терзиева, след като правителството прие стратегията за развитие и управление на водоснабдяването и канализацията до 2023 г.
Министерствата на финансите и на труда и социалната политика щели да разработват документи как да става това. Стратегията е изработена от Световната банка и е минала през обществено обсъждане. В нея са предвидени инвестиции във водния сектор от 12 млрд. лв. за 10 години. С тези средства се цели загубите на вода по мрежата да бъдат намалени от 60% през 2013 г. на 48,8 на сто през 2024 г. По-далечната цел – до 2038 г., е те да паднат на 31,2 на сто.
Експерти изчисляваха, че предвижданите вложения ще доведат до 30-40% поскъпване на водата.
Социално поносими цена означава да не превишават 4% от доходите на населението във всеки район, покрит от отделно ВиК дружество или асоциация, обясни Терзиева. От тези 12 млрд. лева около 5 млрд. лева ще са за водоснабдяване и 7 млрд. лв. за отвеждане и пречистване на отпадъчни води.
Едва 30% от тези пари ще бъдат осигурени по оперативна програма “Околна среда”. Останалите суми ще трябва да дойдат от ВиК дружествата и от държавата. Терзиева обаче уточни, че държавата ще участва с около 400 млн. лева.
От варианта, който е одобрил кабинетът, става ясно, че ВиК операторите трябва да осигурят 4,141 млрд. лева вътрешни средства за подмяна на тръби, за канализация и пречистване. 1,271 млрд. лв. пък ще са заеми. ЕИБ и ЕБВР били банките, които можели да финансират ВиК дружествата.
В България водопроводната мрежа е 75 хиляди км, която е в окаяно състояние, и ако не започнем реформа днес, няма да можем да осигуряваме услугата, каза още министърът. Вече имало приети 51 генерални плана, в които е разработено как ще бъдат развити тези мрежи, каза още тя.