Росен Плевнелиев върна Закона за Сметната палата

Президентът изразява съмнение, че законодателните промени се правят за овладяване на институцията чрез назначаване на нови хора на партийно-квотен принцип

rosen_plevneliev_003Президентът на Републиката Росен Плевнелиев връща за ново обсъждане в парламента Закона за Сметната палата, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.

В мотивите си държавният глава посочва, че е недопустимо Народното събрание да възложи свое конституционно правомощие на Сметната палата – тя да определя организацията си на дейност.

Президентът не намира доводи как е определена числеността на органа Сметна палата именно на 9, а не, например, на 5, 7 или 11.

Проектът за Закон за Сметната палата беше внесен от Йордан Цонев от ДПС и още няколко народни представители от БСП. Основната последица от новия закон е смяната на ръководството на одитната институция. Това ще стане до месец след обнародването на текста.

Сметната палата се превръща в колективен орган, който ще се състои oт 8 членове и един председател. Те ще се избират и освобождават от НС за срок от 7 години. Председателят и членовете на Сметната палата не могат да заемат друга платена длъжност. От ГЕРБ критикуваха управляващите, че законът се прави за определен човек и ги призоваха направо да посочат името му.

Неприемливо е по време на икономическа криза да се увеличава ръководството на Сметната палата от 3 на 9 членове без визия на законодателя каква конкретна дейност ще извършва всеки един от тях и какви ще са отговорностите му, смята президентът.

Произволното определяне на броя на ръководните длъжности в институцията, а впоследствие нагаждане на организацията на дейност според тези длъжности, не води до реформи и повишаване на ефективността на контрола. Не е ясно и откъде ще дойдат необходимите средства, за да се осигури по-големият финансов ресурс за заплати и материално обезпечаване на членовете, мотивира се още държавният глава.

Плевнелиев подчертава, че недостатъците в правната уредба относно липсата на концепция за организацията на дейност на Палатата, включително и за числения й състав, създават съмнения, че законодателните промени се правят с цел овладяване на органа чрез назначаване на неговите членове на партийно-квотен принцип.

 

Това е поредният текст, приет от парламента, който Росен Плевнелиев бойкотира. Преди това той върна Закона за СРС, Закона за лекарствените продукти, Изборния кодекс и т.н. При всички тези свои решения държавният глава беше обвинен от управляващите, че е на страната на ГЕРБ.

Leave a Comment