ЕНВ и „Енерго про“ с нарушения за над 11 млн. лева
Най-големи вреди през последните три месеца са разкрити в държавното дружество “Напоителни системи”
През миналата година ЕВН и “Енерго про” са направили нарушения на Закона за обществените поръчки (ЗОП) за над 11 млн. лв. Става дума или за непроведени търгове, въпреки че по закон това е трябвало да се направи, или за неоснователно проведени конкурси. Това става ясно от справката на Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) за дейността й през първото тримесечие. Инспекция се прави и на ЧЕЗ, но тя още не е приключила, съобщава „Труд“.
Проверените обществени поръчки на компанията, която доставя електроенергия за Южна и Югоизточна България – ЕВН, са 12 за общо 66 млн. лв. Непроведените или неоснователно проведените търгове са 5 за 5,8 млн. лева. Нарушенията на ЗОП са общо 69.
Проверени са и 5 договора за общо около 7 млн. лв. на “Енерго про”. Изпълнителите на 3 от тях на стойност 5,6 млн. лв. са избрани или без да е обявена обществена поръчка, или са направени неоснователно. Различните нарушения на ЗОП са общо 40. От компанията коментираха, че считат констатираните нарушения за неоснователни и ако им бъдат наложени санкции, ще ги обжалват по съдебен ред.
Инспекциите и на трите енергодружества обхващат разходи за строителство, доставки и услуги.
Енергодружествата продължават да правят гафове с обществените поръчки независимо от редовния контрол на финансовата инспекция. Преди година, след масовите протести заради цената на тока, агенцията откри аналогични нарушения. “Енерго про” например не бе обявило търгове за над 37 млн. лв. най-вече за ремонт и изграждане на въздушни линии и трафопостове. Невъзложените поръчки на ЧЕЗ бяха за 576 569 лв., а на ЕВН – за 962 911 лв. Тогава бе установено, че и трите дружества имат контракти със свързани компании, подписани без конкурси.
АДФИ е потвърдила и нередностите, извършвани в миналото във фонд “Научни изследвания”. Звеното е възложило без конкурс 7 договора за общо 1,5 млн. лв. Установени са и умишлени вреди за близо 600 000 лв. Прави впечатление огромният брой нарушения на законодателството – общо 361. Най-честите провинения – общо 112, са финансиране на проекти, които би трябвало да бъдат отстранени от конкурсите на фонда по административни причини. Сключвани са и договори за проекти без оценка и класиране. Управителят на фонда е подписвал контракти, различни от решенията, взети от изпълнителния съвет. Не е упражнен контрол по 4 договора.
Най-големи вреди през последните три месеца са разкрити в държавното дружество “Напоителни системи” – за 4,2 млн. лв. Засечени са индикатори за измама.
За 3 месеца финансовата инспекция е засякла непроведени или неоснователно проведени обществени поръчки за близо 33 млн. лв. и нанесени вреди за почти 5 млн. лв.