Рязкото увеличаване на доходите с 20% ще ни изведе от мъртвата точка
Необходимо е правителството да изтегли кредит от 1 милиард лева, да ги раздаде на населението, за да се задвижи колелото, смятат Христина Вучева и Мика Зайкова
Рязкото увеличаване на доходите с около 20 процента е възможно и е вариант да се изведе икономиката на България от мъртвата точка, в която се намира. Това коментираха днес в студиото на бТВ икономистите Христина Вучева (финансов министър 1994/1995 г.) и Мика Зайкова. Предложение за драстичен ръст в доходите направи преди дни лидерът на КНСБ Пламен Димитров.
За да вдигне пенсиите, помощите за безработни и социално слаби, майчинските и детските добавки, както и минималната работна заплата, правителството ще трябва да изтегли заем от около 1 милиард лева, изчисли Вучева. Той ще се получи с пускането на ценни книжа или на българския или на външните пазари. Проблемът е, че този дълг ще ни излезе по-скъпо от досегашните, които ще се връщат на поносимата лихва от 3-4 процента, според нея.
Теоретично е възможно подобно увеличаване на паричната маса в населението да увеличи оборотите в страната с 2-3 милиарда и така да се задвижи колелото. Ако бизнесът постигне добър темп на ръста, заемът ще се изплати без драматични последици. Подобен пример има в Унгария. Така или иначе, управлението трябва да направи нещо, за да излезем от вцепененото състояние, в което се намираме от години, обединиха мнението си събеседничките. Колко да бъде новия дълг и увеличаването на доходите, е въпрос на изчисления, които не са трудни, посочи Христина Вучева.
Според нея правителство е измамило очакванията в намеренията си да напише реална програма за изпълнение: „Не седнаха да изчислят какво би станало, ако се увеличат рязко заплатите на лекарите и на учителите например”. Според нея в приетите решения и програми на кабинета се чете „лексика, преписана от Брюксел, която е безполезна”.
Доходите в България са отчайващо ниски, заяви Мика Зайкова. Страната е пълна с работещи бедни, които ежегодно напускат родината, за да създават национален продукт на други държави. Този процес трябва да спре.
Христина Вучева си припомни съвета, който нобеловият икономист Джоузеф Стиглиц бе дал преди повече от 10 години като тогавашен съветник на президента Първанов. А именно, България да се включи във веригите на международните компании и да произвежда части за тях – нещо, което сме пропуснали и което е по-добрият вариант в сравнение с реиндустриализацията, за която се говори днес.