Уникални мозайки на цели 16 века може да видите в Малката базилика
Днес в Пловдив отвори врати за посетители Малката базилика. Най-новият археологически обект на Пловдив е на почетните 16 века. Само днес входът е свободен, от утре нататък посетителите ще плащат такса от 5 лева.
Малката базилика е строена в средата на V век и изграждането й е продължило цели два века. Най-ценното в нея са мозайките, повечето от средата на V век. Запазен е част от амвона, който е бил с две стълбища. Вдясно на пода има ктиторски надпис, на който е упоменато, че победителят заедно със своето семейство са били тук. Името е заличено, но се предполага се, че става въпрос за император Базилиск.
В Базиликата има запазени розети от ранното християнство, които символизиран кръвта на Исус. За съжаление при разрушаването на базиликата са заличени част от древните мозайки.
В уникалния археологически паметник е имало и стенописи, но следи от тях липсват. Най-уникалното място в обекта е баптистерията. Тя е единствена по рода си в България. Тук са кръщавали християни. Писцината е с много ранна датировка и е била предназначена за възрастни. Водният басейн е стъпаловиден, с място за свещенослужителя.
Наблизо се виждат добре запазени мозайки, които според археолози са от най-добрите възможни образци. Еленът например е символ на християнина, който търси вярата в Господ непрекъснато. Има и гълъби – символ на Светия Дух.
Малката базилика е била разположена източно от античната улица на Филипопол. Запазена е част от улицата, която е минавала непосредствено до сградата. Там е била открита и антична постройка като тези в Помпей със запазен вътрешен двор.
Базиликата била построена на края на града и на това място са посрещали и изпращали хора, които са пристигали от Константинопол. Непосредствено до нея са запазени и останките от крепостната стена, както и основите на крепостната кула. По време на реставрацията тук са били открити също античен кладенец и древен некропол.