Фонд „Земеделие“ ни напред, ни назад по четири мерки. А април изтече…

Веднъж от министерството обещаха, че до края на март ще бъдат одобрени проектите. Втори път – до края на април. Ако сега чуем, че ще е до края на май ще е срам за институцията

магареАприл изтече, изтича и първата седмица на май. А фонд „Земеделие“ е ни напред, ни назад по четири мерки от Програмата за развитие на селските райони. Туткането на ДФЗ има три възможни обяснения: некомпетентност, саботаж или липса на пари. Куриозът е, че обещанието проектите да бъдат одобрени до края на април звучеше като възможно най-краен срок. Защото преди това от министерството бяха дали друга последна дата – края на март. Ако сега министърът или заместниците му подхвърлят, че до края на май случката ще се случи, ще е просто срамно.

Днес Българската асоциация на бенефициентите по европейски програми (БАБЕП) получи писмо от Генерална дирекция „Земеделие и развитие на селските райони“ в Европейската комисия по повод подадения преди месец сигнал за казуса с луксозните возила в мерките 311 „Разнообразяване към неземеделски дейности” и 312 „Подкрепа за създаване и развитие на микропредприятия” по Програмата за развитие на селските райони. От Брюксел уведомяват председателя Ивайло Здравков, че са изпратили писмо до българските власти, в което посочват, че средствата по двете мерки трябва да бъдат насочени към създаване на работни места и разнообразяване на селската икономика. „Въпреки, че приветстваме решението на българските власти да намалят помощта за този вид инвестиции, целта на Европейският земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР) не е да финансира закупуването на автомобили, особено когато приносът им към постигане целите на ПРСР е съмнителен“, се посочва още в писмото.

Проектите със скъпи автомобили, хеликоптер и яхти са 300 на брой. От БАБЕП уведомиха Брюксел за тях след като се увериха, че правителството не реагира на сигнала на асоциацията. През октомври 2013 г. имахме разговори с вицепремиера Даниела Бобева и със зам.-министъра на земеделието Явор Гечев. Те увериха, че проблемът ще бъде отстранен, а средствата ще бъдат пренасочени към адекватни на програмата проекти. До преоценка на проектите обаче не се стигна. Загубихме изцяло вяра в думите на ресорните министри и управата на Фонда и затова решихме лично да информираме Брюксел за случващото се и да потърсим тяхната подкрепа за бързото разрешаване на ситуацията“, коментира Ивайло Здравков, председател на БАБЕП.

Министър Греков и заместникът му Явор Гечев заявиха по различно време, че до края на април забавените проекти по двете мерки ще бъдат разгледани и класирани от фонд „Земеделие“. Факт е обаче, че фондът се вцепени.

Същият краен срок бе даден и за още две мерки – № 121 и № 112 – за модернизиране на земеделските стопанства и за младите фермери.

Забавянето на проектите по мярка 121 е седем месеца. Приемът за тях беше през юни 2013 г., а до октомври фонд „Земеделие“ трябваше да разгледа и класира над 900 проекта. През март т.г. от Асоциацията на земеделските производители в България обявиха, че за около 500 проекта на стойност над 150 милиона лева липсват средства. И предложиха министерството да пренасочи пари от Гаранционния фонд към мярка 121. Проектите по тази програма са предимно на зеленчукопроизводители, овощари и животновъди, тоест на „приоритетни сектори“. Големият проблем на кандидатите е, че дори и да бъдат одобрени, някои от тях няма да имат време да изпълнят проектите до средата на 2015 година.

За класиране на проектите по тази мярка ръководството на аграрното министерство също даде срок на фонда до края на април. А април изтече.

По мярка 112 за младите фермери се кандидатстваше от 18 ноември до 20 декември 2013 г. И там фонд „Земеделие“ е в бавен режим. Кандидатите знаят, че класирането е извършено. Известно е още, че според критериите за оценяване фермите за калифорнийски червеи очевидно са фундаментални за селското стопанство. Но ДФЗ онемя и за тези проекти.

 

 

Leave a Comment