Министър Греков договори 14 процедури за износ на храни в Китай

Азиатските инвеститори искат да произвежда фуражи у нас ♠ Вазовските заводи ще сглобяват китайски трактори

Димитър Греков и председателя СунКитай проявява интерес към български млечни и месни продукти, царевица, люцерна и фуражи. Това съобщи след завръщането си оттам министърът на земеделието и храните Димитър Греков. Той бе на работно посещение, на което се срещна с председателя на Комисията по земеделие на Шанхай Леи Сун. Двамата обсъдиха необходимостта от ускоряване сътрудничеството на двете държави в областта на селското стопанство и по-специално на винопроизводството, млекопроизводството, тютюнопроизводството.

Министър Греков договори 14 процедури за износ на хранителни продукти от България за Китай. Процедурите трябва да бъдат одобрени и подписани от Българската агенция за безопасност на храните до края на годината, за да може да се осъществи износът.

„Особен интерес има от китайските инвеститори към производството на фуражи и износ за Китай“ информира министърът. „Мащабите на град Шанхай, който е с население с около 28 млн. жители, предполага и огромна нужда от задоволяване потреблението на храни ежедневно. Консумира се около 660 тона прясно мляко на ден и около 120 млн. тона свинско месо, като от тях 2,5 млн. тона са собствено производство“, информирал председателят Сун.

Той обяснил, че земеделската земя е крайно ограничена и това създава постоянна необходимост от осигуряване на селскостопански продукти и храни чрез внос. Поради тази причина двете страни виждат сътрудничеството си в обмен на технологии и ноу-хау, търговия със селскостопански продукти – млечни, месни, вино, мед и др. Българският министър и Леи Сун са обсъдили и насърчаване обмена на специалисти и студенти в областта на селското стопанство.

По време на визитата в Китай е договорено също и сглобяване на китайски трактори на територията на Вазовските машиностроителни заводи.

Проведени са още разговори за създаване на Аграрен център към Министерството на земеделието и храните в София, който да бъде връзката между организацията на 16 държави от Централна и Източна Европа и Китай – „Шестнайсет плюс един“.

До септември 16-те държави от Централна и Източна Европа плюс Китай трябва да решат къде ще бъде базиран центърът. Между европейските страни има конкуренция за домакинство, но според професор Греков България е с предимства заради географското си положение, природните и климатични условия. „Този център ще даде възможност за по-добър обмен между китайските и европейските пазари“, отбеляза той.

По време на посещението в Китай България е предложила да домакинства на следващата среща на организацията през ноември.

Leave a Comment