Увеличават се семействата, които бягат от града и стават биофермери
За сертифицирането на зеленчуковите градини като био са необходими две години, а за овощните – три
Напоследък се забелязва интересна тенденция. Расте броят на млади и не толкова млади семейства, които се връщат на село и започват да се занимават с биоземеделие, съобщи д-р Светла Николова от „Агролинк“ тази сутрин в бТВ. Според нея това се дължи на желанието на хората да се хранят здравословно и да водят природосъобразен начин на живот. Избирайки за себе си това, те произвеждат биопродукция, за да са полезни и на другите хора.
Биологично произведените плодове и зеленчуци в по-голямата си част се изнасят навън. Причината е, че за българския потребител тази храна е скъпа. Високата ѝ цена се получава от по-голямата себестойност заради използвания предимно ръчен труд при отглеждане на реколтата и биопрепаратите, които са значително по-скъпи. Средствата за получаване на сертификат за биопроизводство също не са за подценяване.
За да се сертифицира едно зеленчуково стопанство като био, са необходими двегодишни наблюдения и анализи на почвата и растенията. За овощните градини мониторингът е тригодишен, поясни д-р Николова.
Тази неделя в комплекс „Макси“ в София ще се проведе първият зелен GoBio фестивал. Той ще започне в 9 сутринта и ще приключи в 18 часа. Входът ще е свободен. Освен базар на биопродукти, ще има атракции, лекции за здравословно хранене, традиционна и алтернативна медицина, спорт.
Свързани теми:„Веселата ферма в Родопите“ или защо трима млади хора зарязаха модерните си професии