Дъждовете съсипаха българските ягоди и череши, на пазара повечето са вносни

Преди ден от поражения върху реколтата се оплакаха и зърнопроизводителите

Дъждовете почти напълно са съсипали реколтата от ягоди и ранните сортове сортове череши. В “черешовата градина” на България – Кюстендил, пък са пострадали късните сортове “Бинка”, “Кожевска” и “Регина”. Това съобщава пред “Труд” Слави Трифонов, председател на Националния съюз на градинарите в България.

Дъждовете съсипаха българските ягоди и череши

Дъждовете съсипаха българските ягоди и череши

Преди ден от поражения върху реколтата се оплакаха и зърнопроизводителите.
“Ранните череши почти навсякъде в страната са напукани от дъждовете и така в момента зреят. Този плод не става за пазарите. От тях може да се правят единствено нектари и сладка”, каза Трифонов. Късните сортове в Кюстендилско пък пострадали, защото при влажното време нямало нормално опрашване на съцветията, допълни Валери Йовев, шеф на кооперацията в с. Горна Козница.

Другата щета върху плодовете е появилото се кафяво гниене, срещу което се налага масивите да се пръскат от самолет или вертолет. Кооперациите в Кюстендилско вече са пресметнали, че разходът им за препарати и пръскане ще е до 15 лв. за декар.

Пръскането ще трябва да прогони и унищожи и черешовата муха, която също вече обикаля овошките. “Неблагоприятни са атмосферните условия за черешите, но всяко зло за добро. Ще има по-малко череши, но ще са по-едри от миналогодишните. Което означава, че плодовете ще са над 24 мм в диаметър, каквото е изискването за износ на череши за прясна консумация. Ще изнесем повече в чужбина и така ще компенсираме щетите и загубите”, каза Йовев.

Шефът на института по земеделие край Кюстендил проф. Димитър Домозетов пък алармира и за появило се гъбично заболяване – монилия, срещу което трябва да се прави задължително пръскане. Но и професорът каза, че кюстендилската череша тази година ще е по-едра и, ако не продължат дъждовете, и по-качествена. При всички случаи обаче добивите ще са по-ниски от миналата година и се очаква реколта 2014 да е 500-600 кг на декар. В Кюстендилско се гледат около 18 хиляди декара череши.

“Вече сме представили мащабите на проблема пред министерството на земеделието. Оттам ни питаха може ли по някакъв начин да се противодейства. Обяснихме, че за все още ненапуканите плодове ще помогне пръскане с калций, който ще направи черешите по-здрави”, съобщи Слави Трифонов.

От дъждовете масово се скапвали и ягодите. Причината е, че под насажденията в повечето случаи е подложен найлон, който задържа водата. “Препоръчвам на земеделците да махнат найлона и да положат слама, която дърпа и попива влагата”, каза Трифонов.

Leave a Comment