Занаятчии ваят, плетат и рисуват на чаршията в Пловдив
Сто шатри с майстори от цяла България и комшийските страни ще останат на Малката Главна до неделя
Занаятчии подредиха стоката, извадиха такъми си и се заеха да показват кое как го майсторят на пъпа на Пловдив – някогашната Узун чаршия, днешната Малка Главна. Толкова пъстър и живописен, центърът на Пловдив отдавна не е бил. Днес се откри четвъртият Балкански панаир на занаятите.
Над сто шатри са разпънали занаятчиите от цялата страна, а също и от комшийските държави от Джумаята до аптека „Марица“.
Румяна Герчева от Шумен прави кукли, с каквито са играли бабите ни в старите времена. Взима няколко вълма овча вълна, сплъстява ги като ги натиска със специална игла, а после със същата игла започна търпеливо да оформя с много бодове очи, вежди, уста. После ще използва етамин, нещо като канава, за да избродира върху плата шарените им престилки и кърпи.
„Пластенето бива мокро и сухо“, обяснява майсторката. Някога от вълната хората с пластене са си
правели платове и килими. Днес от стария занаят се правят кукли. Румяна си спомня, че през 2010 г., когато отишла на събор над Копривщица, я наобиколили японци и французи. Насядали по тревата да я гледат, блещели се, ахкали и накрая ѝ изкупили 36 кукли (25 лв. едната), като за всяка поискали снимка с майсторката.
Людмила Любомирова от София пък шлифова кристали и полускъпоценни камъни. Прави от тях пъстри бижута и дръвчета. Днес разбрала, че пловдивчанки се впечатляват много от конусите от аметист и планински
кристал (8 лв.). Клиентка ѝ обяснила, че с оформените камъни, захванати на тънък синджир, установява дали в зеленчуците има нитрати и отрови. „Това е махало. Ако се завърти в обратна на часовниковата стрелка посока, значи не бива да ги консумирам“, разказала жената.
Сузана Панева е македонска плетачка на дантели, рокли, шапки и какво ли не. Направила е собствена модна линия в Щип, където е много търсена. Дрехите ѝ са уникални, има и детски костюмчета – „Буба Мара“, „Пчеличката Мая“.
Драган от Сърбия пък 25 години е работил като юрист, но в последните години зарязал правото и се
върнал към детството си, когато обичал да рисува. Той използва тикви-кратунки, върху които вае женски и детски лица, рисува и върху липа. Показна и малък чайник от кратунка, който е нарекъл „Мадам Тий“. Когато го попитахме харесва ли му Пловдив, старият майстор събра пръстите си към устата и изпрати целувка на целия град.
Ножари, грънчари, стъкловаятели, художници на икони, ковачи, тъкачи … всякакви таланти показват какво могат да направят с ръцете и фантазията си. Четвъртият балкански панаир на занаятите ще продължи до неделя, 18 май.