България получи награда за спасяването на царския орел в Сакар

Европейският приз „Натура 2000“ ще стане ежегоден

България е сред наградените държави, които са спомогнали за опазване на биологичното разнообразие вцарски орел Европа. Призът ни бе връчен вчера за проекта за спасяване на царския орел в Сакар. Това са първите награди „Натура 2000“, които бяха раздадени от европейския комисар по въпросите на околната среда Янез Поточник. Отличията „Натура 2000“ ще станат ежегодни.

Наградата за опазване на царския орел в Сакар е заслуга на екипа на проекта и на сътрудничеството му с частни компании. Така местната популация на този застрашен в световен мащаб вид е възстановена, след като е била на ръба на изчезването. Чрез съвместната работа с енергийни компании за изолиране на опасни електропроводи и заравяне на висящи кабели успешно е премахнат рискът от токов удар — сериозен проблем за грабливите птици.

Проект в Сигишоара-Търнава Маре, Румъния, спечели наградата за социално-икономически ползи, показвайки впечатляващ пример за това как „Натура 2000“ води до икономически растеж и устойчив поминък в селските райони. Проектът дава възможност на фермерите за по-добро препитание чрез устойчиво обработване на земя с висока природна стойност, като в същото време допринася за опазването на уникален ландшафт с богато биоразнообразие. Благодарение на този проект 2300 фермерски семейства в региона получават приходи от над 2,5 млн. евро годишно. В момента подобни идеи се прилагат в други части на Румъния.

Наградата за комуникация бе връчена на Рана-Храдек в Чешката република за популяризирането на защитата на сухите тревни местообитания в региона Лоуни. Всяка година през май проявата „Честване на степите“ привлича 1000 души, а ежегоден конкурс за изкуства помага за запознаване на децата с работата по опазване на природата.

Наградата за постигане на компромис между интереси/възприятия бе връчена на проект в зоната Вейвергебид ван Миденв белгийската провинция Лимбург. Собственици на земя, организации и органи в областта на природата, които преди са били в конфликт заради опазването на природата сега работят заедно за управление на влажните зони.

Наградата за работа в мрежа и трансгранично сътрудничество се присъжда на мрежа за техническо сътрудничество в Испания за разработването на качествени стандарти за управление и на информационен уебсайт относно състоянието на мрежата „Натура 2000“ в Испания.

Всеки, който пряко участва в „Натура 2000“ – предприятия, органи, НПО, доброволци, собственици на земя, образователни институции или отделни граждани – може да се включи в конкурса за тази награда. От цяла Европа бяха получени общо 163 кандидатури. Списък от 22 подбрани кандидатури бе предаден на жури на високо равнище, което определи победителя във всяка категория.

„Натура 2000“ е мрежа от над 27 000 защитени зони, която обхваща 18 % от сухоземната територия на ЕС и 4 % от морските райони. Тя има за цел опазване на природното наследство на Европа и подобряване на неговото състояние. Наградите отразяват разнообразната работа, извършвана в рамките на „Натура 2000“, и са в пет категории: опазване, социално-икономически ползи, комуникация, постигане на компромис между интереси/възприятия и работа в мрежа и трансгранично сътрудничество.

Свързани публикации: В дивия свят на Източните Родопи кръжат лешояди, препускат коне

Leave a Comment