Rapool България представи на полето край Чирпан нови и утвърдени сортове рапица

Нови и утвърдени вече хибридни сортове зимна маслодайна рапица представиха днес на опитното поле край Чирпан експертите на фирма Rapool България в партньорство с Лебозол и Живел-Агро. На 33 места в страната Rapool България  е заложила опити със своите сортове, така че да се откроят най-добрите за съответния микрорайон. Десетки фермери присъстваха на открития ден с намерението да изберат за есента сорта рапица, който би бил най-подходящ за тяхното стопанство.

Гостите на открития ден

Гостите на открития ден

„Сеитбата на полето на Института по полски култури – Чирпан бе на 18 септември“, обясни консултантът агроном на Rapool България Диана Ангелова. „Беше страхотна суша. През декември бяха формирани едва три рапични листа.“

„След сеитбата валирахме, а през ноември внесохме Лебозол микс. Напролет третирахме с Клеранда на БАСФ срещу плевели, а също така и подхранихме с амониев нитрат. Направихме и едно третиране с инсектицид и още едно подхранване с Лебозол КвадроС“, изброи накратко практиките Ангелова.

Консултантите Диана Ангелова и Митко Кътов

Консултантите Диана Ангелова и Митко Кътов

„До тази година Rapool България предлагаше предимно ранни и средноранни хибридни сортове рапица. Но от 2014 г. вече се изпитва и предлага среднокъсният сорт ДИФУЗИОН“, посочи Митко Кътов, който също е консултант агроном на фирмата. Другите нови сортове са МЕРЦЕДЕС, ТРОЙ, РУМБА и др.

Агрономът поясни, че клиенти от Северна България, които отглеждат хибридна рапица върху над 100 000 дка, са силно затруднени да ожънат навреме, ако сортовете узреят едновременно. Най-добрият вариант за тях е да заложат както ранозрели, така и по-късни рапици.

„Старите кучета“ на Rapool България – сортовете ВИСБИ, РОХАН, ШЕРПА и други, вече са утвърдени не само в България, но и в цяла Европа“, посочи буйните посеви с тях Митко Кътов. „При ВИСБИ и РОХАН хабитусът е разтворен, светлината прониква близо до основата, а арендаторите твърдят, че жънат двата сорта с такава скорост на комбайните, с която прибират пшеницата.“

Николай Чирлов от "Лебозол" обяснява кога се извършва листно подхранване

Николай Чирлов от Лебозол обяснява кога се извършва листно подхранване

Агрономът специалист Николай Чирлов от фирмата за листни торове Лебозол информира, че на 13 ноември 2013 г. посевът е бил третиран със специално разработен микс за рапица с макро (калций и сяра) и микроелементи (бор, манган и молибден). В ранна пролет пък е подхранен с комбинация от манган и сяра.

Leave a Comment