Rapool България представи на полето край Чирпан нови и утвърдени сортове рапица
Нови и утвърдени вече хибридни сортове зимна маслодайна рапица представиха днес на опитното поле край Чирпан експертите на фирма Rapool България в партньорство с Лебозол и Живел-Агро. На 33 места в страната Rapool България е заложила опити със своите сортове, така че да се откроят най-добрите за съответния микрорайон. Десетки фермери присъстваха на открития ден с намерението да изберат за есента сорта рапица, който би бил най-подходящ за тяхното стопанство.
„Сеитбата на полето на Института по полски култури – Чирпан бе на 18 септември“, обясни консултантът агроном на Rapool България Диана Ангелова. „Беше страхотна суша. През декември бяха формирани едва три рапични листа.“
„След сеитбата валирахме, а през ноември внесохме Лебозол микс. Напролет третирахме с Клеранда на БАСФ срещу плевели, а също така и подхранихме с амониев нитрат. Направихме и едно третиране с инсектицид и още едно подхранване с Лебозол КвадроС“, изброи накратко практиките Ангелова.
„До тази година Rapool България предлагаше предимно ранни и средноранни хибридни сортове рапица. Но от 2014 г. вече се изпитва и предлага среднокъсният сорт ДИФУЗИОН“, посочи Митко Кътов, който също е консултант агроном на фирмата. Другите нови сортове са МЕРЦЕДЕС, ТРОЙ, РУМБА и др.
Агрономът поясни, че клиенти от Северна България, които отглеждат хибридна рапица върху над 100 000 дка, са силно затруднени да ожънат навреме, ако сортовете узреят едновременно. Най-добрият вариант за тях е да заложат както ранозрели, така и по-късни рапици.
„Старите кучета“ на Rapool България – сортовете ВИСБИ, РОХАН, ШЕРПА и други, вече са утвърдени не само в България, но и в цяла Европа“, посочи буйните посеви с тях Митко Кътов. „При ВИСБИ и РОХАН хабитусът е разтворен, светлината прониква близо до основата, а арендаторите твърдят, че жънат двата сорта с такава скорост на комбайните, с която прибират пшеницата.“
Агрономът специалист Николай Чирлов от фирмата за листни торове Лебозол информира, че на 13 ноември 2013 г. посевът е бил третиран със специално разработен микс за рапица с макро (калций и сяра) и микроелементи (бор, манган и молибден). В ранна пролет пък е подхранен с комбинация от манган и сяра.