Консултанти: Само Млад фермер ще се отвори тази година

По-добре таванът за модернизация да остане 1.5 млн.€ вместо да се вдига на 3, предлагат от БАКЕП
Емил Дърев

Емил Дърев

Очакванията на консултантите са новата ПРСР да стартира на 15 юни, както от земеделското министерство обещаха да започне приемът на проекти по Млад фермер. Те обаче не вярват, че ще е технологично възможно след септември тази година, да бъдат приети бизнес предложения по други мерки.  Това споделиха експертите от Българската асоциация на консултантите по европейските фондове (БАКЕП) на форум за финансиране на бизнеса, организиран от интернет платформата „Моите пари“.

Ако преките чуждестранни инвестиции се увеличат и достигнат до 2-3 млрд. евро годишно, а местните инвестиции запазят своя темп, България има шанс към 2020 г. да има БВП от 70-80 млрд евро. Това означава, че след 7 г. ще  станем средно развита страна в ЕС.

По-добре е таванът на субсидиите за модернизация на земеделските стопанства и преработвателните предприятия по ПРСР да остане 1.5 млн. евро, вместо да се вдига на 3 милиона, казаха още от БАКЕП.

Предишните мерки 121 и 123 вече са под друго име в новата ПРСР – „Инвестиции в материални активи“. По тази мярка ще се раздадат 753 млн. евро през 2014-2020 г. От тях над 590 млн. евро са заделени за инвестиции в стопанствата и за преработвателния сектор,. Сумата е с около 25% по-ниска от бюджета по двете мерки в предишната ПРСР.

Според анализите за досегашното изпълнение на програмата средната стойност на проектите по мярка 121 за целия програмен период 2007 – 2013 г. е около 500 хил. лв. „Това означава, че средната субсидия за проектите е била 250 хил. лв. и не е необходимо таванът да се вдига толкова високо”, посочи председателят на асоциацията Емил Дърев.

Дърев се обоснова като припомни обещанието на МЗХ приоритетно подпомагане да получат зеленчукопроизводство, животновъдството и производители на плодове. „Обикновено тези проекти не са големи и ако искаме да бъдат подкрепени повече земеделски производители, логично е таванът да се намали”, обясни още консултантът.

Според представителите на БАКЕП общото намаляване на ресурса на ПРСР с 25% за следващите 7 години няма да бъде фатално за сектора. „България и сега няма да може да усвои около 30% от бюджета на първата програма за селските райони”, посочи Евгени Иванов, член на управителния съвет на БАКЕП. Той припомни официалната статистика, според която са усвоени 65%. Известно е, обаче, че в тези проценти са включени и авансово преведените на общините около 500 млн. евро.

 

 

Leave a Comment