3 март връща България в географията и в политическата карта на света

3 март

3 март – 135 години от Освобождението

На 3 март 1878 г. в предградието на Истанбул – Сан Стефано, е подписан мирният договор между Русия и Османската империя. Той връща България като държава в  географската и в политическа карта на света  след почти 500 години на обезличаване. Според него границите на княжеството обхващат Северна България (без Северна Добруджа), Тракия (без Гюмюрджинско и Одринско) и Македония (без Солунската област и Халкидическия полуостров). Площта на България, според Санстефанския договор, е 170 000 квадратни километра.

Държавата е обособена като автономно, трибутарно (плащащо данък), васално княжество със свое народно правителство и войска. Тя се управлява от княз, избран от населението с одобрението на Великите сили и Високата порта. За пълномощници на Русия са избрани граф Игнатиев и Нелидов, а на Турция – Савфет паша и Садулах бей.

Предвижда се временно, двугодишно руско управление, което се осъществява от специален императорски комисар.

Санстефанският мирен договор е предварителен и подлежи на одобрението на останалите Велики сили.

За съжаление големите европейски сили не допускат съществуването на голяма по територия и население държава на Балканите. Затова три месеца по-късно на Берлинския конгрес Великите сили режат границите на току-що възкръсналата държава.

От 1888 г. 3 март се празнува като Ден на Освобождението на България от турско робство.

Leave a Comment