В. Върбанов: България да съфинансира ПРСР с 35%, а парите да се насочат към инвестиции
В момента участието на страната в Програмата за селските райони е 17 на сто, докато в Испания е 80%
Свиването на бюджета на Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 г. може да бъде компенсирано с национално съфинансиране. Това мнение изрази Венцислав Върбанов, председател на Асоциацията на земеделските производители в България (АЗПБ), по време на дискусия вчера за новата ПРСР.
Общият бюджет на ПРСР 2014-2020 г. възлиза на 2.338 млрд. евро,
което е с 20% по-малко от бюджета на програмата през предходния период. Съкращаването на бюджета обаче може да бъде компенсирано с национално съфинансиране, което да достигне 35% (в сравнение със сегашните 17%) и да бъде увеличено до 1 млрд. лв. Само така в период на криза българското земеделие ще може да реализира добавена стойност и да инвестира в материални активи, е мнението на експерта.
Според Венцислав Върбанов
трябва да се инвестира в инфраструктура,
която да позволи на земеделските производители да развиват дейността си, като например изграждането на повече борси за местна земеделска продукция.
По повод несправедливото разпределение на средствата през миналия програмен период между големите и малките земеделски производители Венцислав Върбанов коментира, че зърнопроизводителите са получили 80% от средствата не поради наличието на ясно очертана и целенасочена политика в земеделския сектор, а именно поради липсата на визия за развитието на българското земеделие. Той апелира повече средства да се прехвърлят за инвестиции в проекти, а
не за компенсиране на земеделските дейности в необлагодетелствани региони,
защото с това развитието на сектора ще бъде по-активно подкрепено.
АЗПБ е изготвила официално становище относно искането за максимално национално съфинансиране по инвестиционните мерки от новата ПРСР. Становището ще бъде изпратено до Министерството на земеделието и храните и до Министерството на финансите. От Асоциацията напомнят, че максимално възможният процент на националното финансово участие на държавата, което ЕС приема, е 80%. Повечето от европейските страни членки залагат по-голям от минималния процент държавно участие, а Испания дори е заложила максимума – 80%.