Доматеният молец литна, лозарите да прегледат за оидиум
Из Бюлетин 9 по растителна защита, издаден от БЪЛГАРСКА АГЕНЦИЯ ПО БЕЗОПАСНОСТ НА ХРАНИТЕ, ОБЛАСТНА ДИРЕКЦИЯ ПО БЕЗОПАСНОСТ НА ХРАНИТЕ гр.Пловдив, 13 юни 2014г
ТРАЙНИ НАСАЖДЕНИЯ
ВРЕДИТЕЛИ ПО СЕМКОВИТЕ КУЛТУРИ
Струпясване по ябълката /Venturia inaequalis/ Фенологично развитие: формиране на завръз.
Преминаха едни от най-чувствителните фенофази за заразяване на плода при ябълката. Нестабилната агрометеорологична обстановка, ежедневните краткотрайни превалявания благоприятстваха развитието и разпространението на струпясването в масивите на областта. Отчитаме нови прояви от конидиална форма по младия прираст, по-силно изразена в масиви с пропуски в редовната растителна защита. Изборът на продукти за растителна защита да се извършва според степента на допуснатата зараза и метеорологичните условия конкретно за всеки масив и микрорайон. За предпазване на новия прираст от зараза и завръза от инфекция в масивите на областта препоръчваме да се извърши поредно третиране със системни средства за борба до пълно преодоляване на допуснатата зараза. Да се осигурява оптимално опръскване на бързо нарастващата листна маса, младите леторасти и оформящ се завръз през интервал от 8-10 дни.
В масиви с преобладаващ сортов състав чувствителен на брашнеста мана е необходимо да продължи комбинираната борба през 10-12 дни. Подходящи ПРЗ за комбинирана борба срещу двете болести са Скор 250 ЕК 0.02%, Строби ДФ и Ардент 50 СК по 0.02% 0.02%.
Ябълков плодов червей /Laspeyresia pomonella/ Праг на икономическа вредност-ПИВ: 0.8-1% пресни вгризвания на дърво. При констатиране на плътност над ПИВ да се извърши трето пръскане срещу първо поколение на неприятеля. Да не се просрочват сроковете между третиранията повече от 10-12 дни. На този етап от вегетацията препоръчваме използването на разрешени ПРЗ с по-дълго последействие и защита от пресни вгризвания – Дурсбан 4 ЕК Пиринекс 48 ЕК, Афърм 095 СГ и други.
Калифорнийска щитоносна въшка /Quadraspidiotus perniciosusi/ Първи петна по плода – 06 юни. На този етап от вегетацията борбата включва вегетационни пръскания комбинирани с основния икономически неприятел по културата ябълковия плодов червей.
ВРЕДИТЕЛИ ПО КОСТИЛКОВИТЕ КУЛТУРИ
Сливов плодов червей /Lasperesia funebrana/ При констатиране на плътност над регистрирания праг на икономическа вредност – 1-1.5% пресни вгризвания на дърво да се извърши поредно третиране срещу гъсениците на първа лятна генерация на неприятеля.
Източен плодов червей /Grapholitha molesta/Праг на икономическа вредност-ПИВ: млади градини 1-1.5% нападнати клонки; плододаващи градини 1.5% повредени леторасти
Прасковен клонков молец /Anarsia lineatella/Праг на икономическа вредност 3% повредени леторасти и плодове; Да се обследват сливовите и прасковените масиви и при доказана плътност да се извърши второ пръскане комбинирано с третирането срещу източния плодов червей. Следващото третиране да се извърши след 10-12 дни, според последействието на използвания препарат.
Късно кафяво гниене по праскови и кайсии За предпазване от масово развитие е необходимо да се извършат едно до две предпазни третирания през 10-14 дни комбинирано с поредното третиране срещу Прасковен клонков молец/Анарзия/. Да се спазват стриктно карантинните срокове при ранните и средноранни сортове. Разрешени ПРЗ: ХОРУС 50ВГ-0.045%
ЛОЗЯ
Брашнеста мана по лозата Оидиум /Uncinula necator/ Фенофаза на културата: начало на формиране на ягоридата. Поради критичната фенофаза на културата е необходимо третиранията да продължат през 10-12 дни със системни средства. Умерено високите температури и високата въздушна влага са предпоставка за бързо развитие и вторично разпространение на заразата.
Мана по лозата /Plasmopara viticola/ Развитие на патогена: нападение по ресата – 08.06. Честите превалявания и наличието на зараза създават оптимални условия за натрупване на силен инфекциозен фон от мана. Това налага да се извършват сгъстени третирания на всеки 8-10 дни, според метеорологичните условия и последействието на подбрания фунгицид. За да се избегне натоварването с комбинации от различни фунгициди могат да се използват регистрираните продукти за едновременна борба срещу мана, оидиум и сиво гниене по лозата – КУАДРИС 25 СК И ШАВИТ. Ф 72 ВДГ.
Лозова щитовка /Pulvinaria vitis/ Развитие на неприятеля: начало на излюпване на ларвите -09.06. Праг на икономическа вредност: една ларва на лоза. Излюпването на щитовката е разтегнато във времето. Срещу новото поколение да се извършат до 2 последователни пръскания през 10-12 дни. Докато за най-външно снесените яйца започват излюпването, последно положените в яйчното пухче са видимо назад в развитието си. Тази особеност от биологията на вида затруднява борбата срещу генерацията. В масиви с нападение да се приложи първо лятно пръскане срещу лозовата щитовка в периода 14-16 юни
ЗЕЛЕНЧУКОВИ КУЛТУРИ
Картофена мана по домати /Phytophthora infestans/ Кафяви листни петна /Alternaria solani/Агрометеорологичните условия през изминалият период благоприятстваха развитието и разпространението на патогените в посеви домати в полска среда. В областта има натрупан ифекциозен фон от последните години. За опазване на културата е задължително да продължат превантивните пръскания през 8-10 дни. В посеви, в които не е допусната зараза, може да се използват контактни фунгициди. След доказване на зараза да се включат системно-контактни средства до преодоляване признаците на болестта.
Цикада /Hyalesthes obsoletus/Развитие на неприятеля : начало на имагениране по плевелна растителност – 08.06 АЕР Пловдив. Неприятелят е вектор – приносител на микоплазмената болест столбур по зеленчуковите. Намножаването на цикадката е циклично и силно се влияе от метеорологичните условия-температура и влага за периода. Периода на излитане варира от 50-70 дни. На всички посеви домати, картофи, пипер, патладжан, магданоз, да се изведе задължително окрайчване на ивицата плевелна растителност в периода – 13 -16.06.
Листни въшки /Aphis sp./ Праг на икономическа вредност: Пипер – 5 % нападнати растения с единични колонии; Домати – 10% нападнати растения и образуване на първите колонии; Краставици – 7-10% нападнати растения с единични колонии; При доказана плътност да се третира, като се използват разрешените типични, афицидни средства.
Памукова нощенка /Chloridea obsoleta/ Развитие на първо поколение: начало на излюпване 09.06 АЕР Пловдив Праг на икономическа вредност домати – 5% нападнати плодове; или 20 яйца/100 растения. Видът развива три поколения годишно. Вредят гъсениците , които нагризват листата, бутоните и цветовете, а по-късно нападат зелените плодове, вгризват се в тях и се хранят със съдържанието им. Третирането е ефикасно, когато е насочено срещу преобладаващи млади гъсеници от втора до трета възраст. За обхващане на генерацията е необходимо да се извършат до две третирания през 8-10 дни, според метеорологичните условия и последействието на избрания инсектицид.
Колорадски бръмбар /Leptinotarsa decemlineata/ Развитие на второ лятно поколение: начало на имагениране на възрастното 11.06; Праг на икономическа вредност ПИВ: картофи 20% нападнати растения; патладжан 4-5 бр. възрастни/ растение. Да продължат обследванията на посевите картофи и патладжан. При доказан ПИВ да се извърши пръскане, насочено срещу възрастното преди масово яйцеснасяне.
Доматен миниращ молец /Tuta absoluta (Lepidoptera, Gelechiidae) Развитие: начало на летеж в полска среда. Tuta absoluta е изключително опасен неприятел по доматите, като напада и патладжан, картофи, фасул, пипер и украсни видове от сем. Solanaceae. Гъсеницата минира листата, поврежда стъблата и се вгризва в плода на растенията, причинявайки значителни загуби. Най-сигурният и лесен начин за откриване на вредителя е използването на феромонови уловки. Извеждането на борбата трябва да започне веднага след установяването на първите уловени пеперуди.
ТЮТЮН
Див огън по тютюна. Нестабилната агроклиматична обстановка – ветрове и бури са предпоставка за проява и разпространение на болестта. Да продължат редовните обследвания. При установяване на прояви да се извършат третирания с медсъдържащи продукти. Третирането е най-ефикасно, когато се извърши най-късно до 24 часа след силна буря или градушка. Да се осигури оптимално опръскване на посева с работния разтвор.
Мана по тютюна /Peronospora tabacina/ Валежите и нестабилната агроклиматична обстановка през изминалия период са предпоставка за поява и развитие на болестта. Да продължат превантивните третирания на всички посеви тютюн с контактни средства през интервал 10-12 дни.
Тютюнев трипс, Листни въшки Основен фактор за намножаването на тютюневия трипс е топлото и сухо време. Повредите се причиняват от възрастно и ларвата на трипса. Преките повреди, които той нанася са известни като “бяла жила” по листата, а косвените като преносител на вируса на доматената бронзовост / пръстеновидна некроза/ по тютюна TSWV. Нападнатите растения с признаци на вирози и бронзовост в полска среда към датата на наблюдение са единични. За борба срещу масови прояви от вирози и бронзовост е необходимо да продължат редовните предпазни пръскания през 10-12 дни.
ЦАРЕВИЦА
Царевичен пробивач /Ostrinia nubialis/ Развитие на първо поколение: начало на излюпване. Икономически праг на вредност : царевица за зърно 10 бр. яйчни купчинки / растение за семепроизводство 3 бр яйчни купчинки/растения; Плътността на неприятелят за преобладаващите посеви е под прага на икономическа вредност. Да продължат редовните обследвания в масивите.
Правила при провеждане на растителната защита
1. При работа с продукти за растителна защита /ПРЗ/ да се използва защитно облекло и лични предпазни средства;
2. Приготвянето на работния разтвор да се извършва на места, отстоящи на разстояние не по-малко от:
• 100 м от жилищни сгради, обори и складове за фураж;
• 200 м от водоеми, водоизточници и вододайни зони;
• 25 м от напоителни канали;
3. При третиране на земеделски земи с ПРЗ задължително се спазват следните минимални защитни зони в зависимост от посоката на вятъра:
• с наземна техника – не по-малко от 50 м, когато посоката на вятъра е обратно на населеното място, и не по-малко от 150 м, когато посоката на вятъра е към населеното място;
• с авиационна техника – не по-малко от 200 м, когато посоката на вятъра е обратно на населеното място, и не по-малко от 800 м, когато посоката на вятъра е към населеното място;
4. Забранява се прилагането на ПРЗ при скорост на вятъра:
• над 5 м/сек за наземна и авиационна техника при третиране с фунгициди и инсектициди; над 2 м/сек за внасяне на хербициди, десиканти и дефолианти с авиационна техника;
5. Забраняват се вегетационни третирания с ПРЗ при температура на въздуха над 25°С, измерена на сянка
БЪЛГАРСКА АГЕНЦИЯ ПО БЕЗОПАСНОСТ НА ХРАНИТЕ, ОБЛАСТНА ДИРЕКЦИЯ ПО БЕЗОПАСНОСТ НА ХРАНИТЕ гр.Пловдив бул.”Марица”86,тел/факс 032/62 6318;032/6241 92. E-mail:obdh_plovdiv@abv.bg, Отдел РЗ тел/факс 032 95 94 00; 032 96 08 76. E-mail: prognoza_plovdiv@.abv.bg; rsrz2@abv.bg
(АгроПловдив съветва стопаните да се абонират, за да получават несъкратения вариант на бюлетините за растителна защита, в които са посочени препаратите и дозите за третиране!)