Проф. Христина Вучева: А дали събитията в КТБ не са били предизвикани?
Превантивният контрол на БНБ през 2013 г. е приключил със 7-8 несъществени препоръки към банката на Цветан Василев, информира доц. Стоян Александров
„Винаги има съмнения дали това, което се случи с Корпоративна търговска банка (КТБ) не е било предизвикано. Дали не е вървял някакъв разрушителен процес. Имам за себе си съмнение, че много факти се струпаха един след друг, което навява, че има нещо нередно.“ Това заяви проф. Христина Вучева пред бТВ тази вечер. Тя бе гост на „Лице в лице“ заедно с доц. Стоян Александров.
На въпроса как ще коментира сигнала, който депутатът Делян Пеевски е подал срещу КТБ в прокуратурата преди две седмици, проф. Вучева каза: „Този виден депутат много хубаво беше поставен на мястото му през юни миналата година (протестите – б.р.). Защо пак започнаха да му се доверяват?“ Първият сигнал срещу КТБ е от февруари и е от „Протестна мрежа“, припомни финансовият министър от служебния кабинет на Ренета Инджова. Доц. Александров уточни, че е запознат с резултатът от 2013 г. от превантивния контрол, извършен от БНБ. „Вътре има 7-8 препоръки, но те не са съществени“, посочи той. Според него БНБ е можела да предотврати това, което се случи с банката на Цветан Василев.
„На практика Корпоративна банка ще бъде одържавена, ако се реши да се обезсилят акциите на досегашните акционери и се издадат нови“, обясни доц. Александров, който бе финансов министър в кабинета на Любен Беров.
Той обясни ситуацията със закъсалата банка така: В нея се е появила финансова дупка, която БНБ е решила, че може да запълни като се вложат средства взети от Българската банка за развитие (ББР) и от Фонда за гарантиране на влоговете. Чрез тях КТБ ще се оздрави, ще се издадат нови акции на собствениците ѝ, към които вече ще спадат и ББР и Фонда. След това КТБ ще се продаде.
„Решението на БНБ за поставянето на КТБ под специален контрол повтори едно към едно текстове от чл. 7 в Закона за кредитните институции, без да бъде добавена и дума“, обясни проф. Вучева като не пропусна коментара, че днес се е наслушала на какви ли не неверни разисквания по медиите. „По същия начин постъпи и Централната банка на Великобритания, когато през 2007 г. банката Нортън Рок изпадна в неплатежоспособност. Тогава Централната банка на Обединеното кралство се колеба само два дни, след което затвори Нортън Рок, одържави я, оздрави я и я продаде.“
Запитани дали държавните предприятия, изтегляйки средствата си от КТБ, не са „помогнали“ за затварянето ѝ, Стоян Александров в известна степен подкрепи слуха. „Знаем, че до миналата година в Корпоративна търговска банка държавните дружества са държали към 700 милиона лева. А скоро вицепремиерът Даниела Бобева обяви, че са останали 130 милиона.“
Проф. Вучева обаче отхвърли подозрението. Тя припомни постановлението, прието от служебния кабинет на Марин Райков, което задължаваше държавните предприятия да държат до определен нисък процент от авоарите си в една банка. Според нея намаляването на финансовия ресурс на КТБ е вследствие изпълнението на постановлението, а не на заговор.