Св. Гледачев: Милиарди левове се завъртяха! Банките спечелиха – страхливите загубиха
Изтеглените пари от Първа инвестиционна банка пак се върнаха в нея като междубанков заем
Финансовият анализатор Светозар Гледачев пред АгроПловдив
Г-н Гледачев, банковата криза изглежда приключи. Обещания и готовност за преместване на милиарди левове угасиха огъня. Осребри ли някой тази енергия в последните дни?
Разбира се. Преместването на пари е преместване на енергия. Най-лесен е отговорът кой загуби в тази ситуация. Загубиха всички, които се паникьосаха и изтеглиха парите си от Първа инвестиционна банка (ПИБ). Още по-големи загуби натрупаха, тези, които тръгнаха да обръщат левчетата си е в евро. От паниката им спечелиха няколко банки, включително ПИБ. Спечелиха и чейнчбюрата.
Спечелиха банки? Може ли да обясните?
Миналия петък, 27 юни, имаше пик в тегленията на пари от ПИБ. Над 500 милиона лева от депозитите са били прехвърлени безкасово по сметки в други банки. ПИБ е третата банкова институция в страната, логично е хората да са избрали да преведат спестяванията си в първата и втората по големина банки. Други 300 милиона са били изтеглени кеш. Цялото това разтурване на депозити в ПИБ е коствало на спестителите лихвите. Има данни и за ограбени хора, но това вече е криминален въпрос. В рамките на един ден имахме ситуацията една банка да изпадне в дефицит на пари, а други две или повече банки – в излишък. БНБ е абсолютно наясно с точните суми и движението на парите, защото банките ежедневно ѝ изпращат балансите си за деня.
И ето какво на практика се случи. Разтурянето на депозитите в ПИБ спести на банката изплащането на на кажем 5% лихва. За да може да се разплаща, ПИБ поиска пари от междубанковия пазар. На този пазар лихвите са значително по-ниски – около 2%. Така на практика изтеглените от Първа инвестиционна средства се върнаха пак при нея, макар и като междубанков заем. ПИБ трябваше да плати на вложителите си 5 на сто лихва, а вместо това ще плати на кредиторите си 2 на сто. Не е ли изгодно? По тази причина от Първа инвестиционна вчера обявиха бонуси за вложителите. Тези, които са заявили, че ще теглят пари, но не са го направили, няма да платят наказателна такса. Останалите, които не са се уплашили и не са направили стъпка към изтегляне на спестяванията си, няма да плащат до края на годината такса обслужване на сметките. Ще получат и дебитни карти, които също няма да се таксуват при теглене от банкомат. Жестът не е малък.
А защо обръщането на левовете в евро да е загуба?
Първо, защото Валутният борд няма да падне и в този смисъл леът не е заплашен. Впрочем, ако не беше бордът държавата ни да е фалирала досега няколко пъти. И второ, знаете ли колко стигна курс „продава“ на еврото в петък? Обмяната ставаше за 2.30 лева. Човек не може да не се запита как е възможно, когато 44 месеца подред спестяванията на населението растат, някои да си позволят да загубят само за един ден 17-18% от парите си? Не, българинът не е финансово грамотен. Той се смята за играч и тарикат, но ако го уплашиш, губи разума си. Има 4-5 спасителни мрежи, които пазят неговите пари. Той обаче или не иска да чуе за тях или оставя ужасът от загубата да диктува действията му. За разлика от повечето класации, в които сме на дъното, по тази за стабилността на банковата система сме на челна позиция. Но колкото и да се повтаря това на народа, той не вярва.
Кризата на доверието зарази и банките. Това ли казвате?
Банките се ползват с доверие. Правилен е изразът, че банките не търгуват с пари, а с доверие. На политиците обаче никой вече не вярва. Случилото се в Корпоративна търговска банка е ясен пример за политическа и институционална намеса. Цветан Василев потърси защита от БНБ, а БНБ реши, че ще му вземе банката. Предстои да видим как ще се развият нещата там, но първо трябва да изчакаме одитния доклад. Той ще е готов към края на седмицата.
До каква степен са намесени политиците в отшумяващия банков трус?
След като стабилната банкова система у нас бе разтърсена без видими причини, изводът е пределно ясен. Клатенето на банките изнерви страшно много хората. Политиците изведнъж разбраха, че и дори още една минимална грешка да допуснат, народът ще излезе и ще ги помете. Точно затова на Петровден всички до един се събраха при президента. Казаха, че спасяват държавата, но всъщност спасяваха себе си. Защото ако не бяха потушили паниката и ако в понеделник тегленията на пари не беше спряло, всички банки щяха да се заразят. Ако това се беше случило, пред Народното събрание щеше да се събере такава тълпа, че не полицията, а армията щеше да бъде мобилизирана. Но това не стана.
Какъв е съветът ви към вложителите?
Да се образоват. Иначе ще са жертва на политиците, които се държат към народа като към стадо – подсвиркват им и ги вкарват в кошарата, за да ги издоят по-лесно.
Свързани публикации: Св. Гледачев: Цветан Василев ще загуби всичко, защото пожела политиката