Маните съсипват всичко на полето. Пръскайте през 7-8 дни!

Пораженията ще се прехвърлят и на реколтата от грозде през следващата година, ако не се вземат мерки, обясняват специалисти

Изключително тежка година! Това констатират специалистите по растителна защита за всички културни растения, които се отглеждат в Пловдивско. Изводът се отнася и за цялата страна. Болестите са развити в максимална степен заради честите валежи досега.  „Като пътувах към морето и по професионален навик оглеждах лозята отстрани на пътя, не видях нито един масив, който да не е повреден от маната“, разказа Валентина Бояджиева, агроном и собственик на агроаптеки в областта.

мана по лозатаМаната е нанесла големи поражения по лозята“, потвърдиха от „Растителна защита“ в Агенцията по храните в Пловдив. „Пикът на заболяването отмина, но в момента се заразяват младите леторасти и затова пръсканията срещу маната трябва да продължат. Добре е обаче да се комбинират и с третиране срещу оидиума, който поразява зърната“, съветват специалистите. Препаратите за едновременна растителна защита срещу маната и брашнестата мана (оидиум) при лозята са Куадрис 25 и Шавит Ф75 ВДГ в дози съответно 0.075% и 0.2%. Задно с това експертът съветва лозарите да направят прореждане и просветляване.

„Борбата срещу маната не бива да спира, за да може да оцелее достатъчно листна маса, която да изхрани гроздето. Освен това маната ще даде отражение и следващата година, тъй като заболяването отслабва главината на растението и през зимата то става податливо на измръзвания“, поясняват те.

Според Валя Бояджиева още отсега лозарите трябва да знаят, че предстоящите зимни пръскания при масивите не бива в никакъв случай да се прескачат, за да се помогне за оздравяването им за догодина.

Картофена мана при домати

Картофена мана при домати

Маната при доматите и картофите също се е развила „във висша степен“, предупредиха растителнозащитниците. Болестта влиза в стеблата, листата изсъхват, плодовете не могат да се изхранят. Към това заболяване се прибавя и опасността от второто поколение на вредителя памукова нощенка. „Засега е рано да говорим за опасността от паяжинообразуващите акари, тъй като те се проявяват най-вече при горещо време“, посочи специалистът.

Бактериалното заболяване „ъгловати петна по краставицата“ е нападнало полските растения. То може да се забележи по долната страна на листата като жълти, мътни капчици. Пиперите пък са заплашени от бактериални прояви, срещу които трябва да се пръска с медсъдържащи препарати.

Третиранията срещу болестите трябва да са през 7-8 дни, а хората да следят карантинните срокове на препаратите, тъй като голяма част от реколтата вече зрее и се бере, предупредиха експертите.

Струпясването продължава да мори ябълките, но вече в комбинация и с брашнеста мана, обръщат внимание специалистите.

Те съветват стопаните да сменят препаратите, тъй като болестите и вредителите стават резистентни, ако се третира с едни и същи химикали.

Leave a Comment