Последен бюлетин за растителна защита
Из Бюлетин 12 по растителна защита, издаден от БЪЛГАРСКА АГЕНЦИЯ ПО БЕЗОПАСНОСТ НА ХРАНИТЕ, ОБЛАСТНА ДИРЕКЦИЯ ПО БЕЗОПАСНОСТ НА ХРАНИТЕ гр.Пловдив, 15 юли 2014г.
ТРАЙНИ НАСАЖДЕНИЯ
ВРЕДИТЕЛИ ПО СЕМКОВИТЕ КУЛТУРИ
Ябълков плодов червей /Laspeyresia pomonella/ Развитие на второ поколение: излюпване 14 юли АЕР Пловдив. Праг на икономическа вредност 1.2-1.5-% пресни вгризвания в плодовете. Вредната дейност на гъсениците от тази генерация продължава до края на септември, а в благоприятни години и до началото на октомври. Младите гъсеници, след излюпване най-често се вгризват, където се допират два плода, плод и лист или плод и клонка. Една гъсеница от това поколение за пълното си развитие поврежда 2-3 плода. Повредите причинени от второто поколение на неприятеля са най-големи. За всички плододаващи ябълкови, крушови и орехови градини да се извърши първо пръскане в периода: 16-18 – юли за всички равнинни райони; 18-20 – юли за предпланинските райони. Напомняме на всички производители, да не се удължава периода между две поредни пръскания повече от 10-12 дни.
ВРЕДИТЕЛИ ПО КОСТИЛКОВИТЕ КУЛТУРИ
Източен плодов червей /Grapholitha molesta/. Праг на икономическа вредност млади градини 1-1.5% нападнати клонки; плододаващи градини 1.5% повредени леторасти; Да продължат обследванията в прасковените масиви при доказан ПИВ да се извърши второ пръскане в периода: -21-23 юли за всички агроекологични райони. Следващото пръскане да се извърши през интервал от 10-12 дни, според последействието на използвания препарат.
Сливов плодов червей /Laspeyresia funebrana/ Праг на икономическа вредност: 0.8-0.1% пресни вгризвания в плодовете или 2 бр. пеперуди за седмица. Неприятелят запазва проява на плътност над ПИВ в сливовите масиви на областта . Нападнатите плодове узряват преждевременно и окапват.
Да продължат обследванията при доказан ПИВ да се извърши: -второ пръскане в периода – 21-23 юли за всички АЕР.
ЛОЗЯ
Брашнеста мана по лозата Оидиум / Uncinula necator/ Нестабилната агрометеорологична обстановка налага да продължат редовните третирания през 10-12 дни в лозовите масиви със системни средства. Умерено високите температури и високата въздушна влага са предпоставка за бързо развитие и вторично разпространение на заразата. В отделни масиви с пропуски в РЗ третиранията регистрираме постепенно повишаване степента на нападение по гроздовете. Критичният период продължава до фенофаза прошарване на зърното. Да се осигури оптимално покритие на всички вътрешни части от главината.
Да се прилага просветляваща, лятна резитба: – колтучене, филизине и привързване на леторастите- осигуряващи по- добро проветряване на гроздовете. При задържане на сухо и горещо време, могат да се включат с предимство контактни, серни средства: АКОИДАЛ ВГ-0.25%, КУМУЛУС ДФ – 0.2-0.3%, ТИОВИТ ДЖЕТ 80 ВГ- 0.2%, СОЛФОЛИКИД – 0.3%;
Мана по лозата /Plasmopara viticola/ Натрупаният силен инфекциозен фон от началото на вегетацията , вследствие на обилните валежи налага да продължат редовните третирания. На площи с допусната зараза третиранията да се извършват през 8-10 дни със системно действащи фунгициди за да се опази младия прираст от инфекция. За да се избегне натоварването с комбинации от различни фунгициди могат да се използват регистрираните продукти за едновременна борба срещу оидиум, мана и сиво гниене КУАДРИС 25 СК, КАБРИО ТОП и ШАВИТ Ф 72 ВДГ.
ЗЕЛЕНЧУКОВИ КУЛТУРИ
Цикада /Hyalesthes obsoletus/ На всички посеви домати, картофи, пипер, патладжан, магданоз, керевиз да се изведе трето площно пръскане в периода от 18-20.07. Следващото третиране да се извърши след 10-
12 дни, в зависимост от метеорологичните условия през периода и последействието на избрания.
ЖИТНИ КУЛТУРИ
Обикновена полевка. След приключване на жътвата е задължително да се извършат
маршрутни обследвания за определяне плътността от полевката. При установяване на 2 колонии на декар се препоръчва дълбока оран.
БЪЛГАРСКА АГЕНЦИЯ ПО БЕЗОПАСНОСТ НА ХРАНИТЕ, ОБЛАСТНА ДИРЕКЦИЯ ПО БЕЗОПАСНОСТ НА ХРАНИТЕ гр.Пловдив бул.”Марица”86,тел/факс 032/62 6318;032/6241 92. E-mail:obdh_plovdiv@abv.bg, Отдел РЗ тел/факс 032 95 94 00; 032 96 08 76. E-mail: prognoza_plovdiv@.abv.bg; rsrz2@abv.bg
(АгроПловдив съветва стопаните да се абонират, за да получават несъкратения вариант на бюлетините за растителна защита, в които са посочени препаратите и дозите за третиране!)