През август: Дъжд вали – слънце грее, бури на Запад – жега на Изток
Месечната сума на валежите за равнините и високите полета ще бъде между 30 и 50 л/кв.м
Август ще бъде дъждовен за Западна България и слънчев за Източна, прогнозират от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) към БАН, съобщи Фокус. Времето ще е като в приказката “Слънце грее, дъжд вали, мечка се жени”. Температурите през месеца ще са в диапазона между 10° и 38°. Обобщените очаквания на синоптиците са, че дъждовете и бурите ще вилнеят в западната част на страната, а слънцето и жегата ще са на Изток.
Още в началото на август времето ще е неустойчиво, такова каквото е и в края на юли. Преваляванията и гръмотевичните бури ще са на Запад, при морето ще бъде топло и спокойно, само за плаж. Ще има няколко истински за цялата страна летни дни с високи температури.
Между 5 и 10 август отново ще има условия за краткотрайни превалявания и гръмотевични бури, предимно над западната половина от страната. Ще има и слънчеви часове, но и краткотрайни валежи, с гръмотевични бури. В крайните източни райони вероятността за валеж е по-малка.
Неустойчивото време с гръмотевични бури и жеги ще се запази и през следващите 10 дни. Към края на десетдневието ще започне стабилизиране на атмосферата.
През последните 10 дни от август въздушната маса ще е относително по-стабилна. Ще има повече слънчеви дни и по-дълги периоди без валеж. Около 23-и има вероятност за преминаване на атмосферно смущение, което може да причини краткотрайни превалявания и временно понижение на температурите.
Средната месечна температура през август за равнините ще е между 21° и 24°, за високите полета – между 18° и 20°, а за планините – между 12° и 16°. Докато в Западна България средните температури се очаква да бъдат около и под нормата, то в Източна ще са около и над нормата.
Същото важи и за валежите – повече на запад и по-малко на изток. Месечната сума на валежите през август за равнините и високите полета ще бъде между 30 и 50 л/кв.м, за Черноморието – между 20 и 35 л/кв.м, а за планинските райони – от 50 до 80 л/кв.м.