Ядем по-малко месо – решаваме проблема с водния дефицит на Земята
Изследователи от Aalto University откриха, че консумирането на по-малко месо ще защити водните ресурси в сухите райони по целия свят, пише www.sciencedaily.com.
Редуциране на употребата на животински продукти може да окаже значително влияние върху райони, които имат оскъдни водни ресурси, защото производството на месо изисква повече вода, отколкото други селскостопански продукти.
„Промени в хранителните навици заедно с други мерки, като например намаляване на загубите на храна и отпадъци, могат да се справят с бъдещите предизвикателства, свързани с продоволствената сигурност“, посочва изследователят Мика Jalava от Aalto University.
Нарастващото население и изменението на климата вероятно ще увеличат натиска върху вече ограничените водни ресурси и промяна в храненето е предложено като една от мерките, които допринасят за адекватна продоволствена сигурност за нарастващото население.
Изследователите определили въздействието на промените в хранителния режим върху световните водни ресурси по четири сценария, където консумацията на месо се намалявала постепенно, докато диетични препоръки по отношение на доставките на енергия, протеини и мазнини били следвани. Проучването, публикувано в Environmental Research Letters е първият анализ от глобален мащаб, който се фокусира върху промените в националните хранителни режими и тяхното въздействие върху водоползването.
Продоволствието за нарастващото население
Според ООН световното население се очаква да надхвърли 9 милиарда до 2050 г., което добавя над 2 милиарда гърла за хранене към сегашното население. Чрез намаляване на участието на животински продукт в хранителния ни режим, потреблението на глобалната зелена вода (дъждовната вода) би намаляло до 21%, докато това на синя вода (водата за напояване) – до 14%. С други думи, чрез преминаване към вегетарианска диета ние можем да осигурим адекватно снабдяване с храна за още 1,8 милиарда души без да увеличаваме използването на водните ресурси. Потенциалните икономии обаче са разпределени неравномерно, и още по-важно, тяхното потенциално облекчаване на недостига на вода варира в широки граници в отделните страни.
Регионалните различия
Изследователите в Aalto University открили значителни регионални различия в потенциала на променен хранителен режим да намали използването на вода. В Латинска Америка, Европа, Централна и Източна Азия и Субсахарска Африка, промяна в храненето би намалило главно използването на зелена вода. Във Финландия, например, изключването на месо от менюто ще намали дневното използване на зелена вода на човек с над 530 литра, но в същото време ще увеличи почти с 50 литра използването на синя вода. В Близкия Изток, Северна Америка, Австралия и Океания, използването на синя водата ще намалее значително. В Южна и Югоизточна Азия, от друга страна, промяна на диетата не води до икономии в потреблението на вода, тъй като в тези региони храненето вече до голяма степен се основава на минимално количество продукти.