Пловдивска фирма ще кърти Родопите над Храбрино за гнайсошисти

Кметът Кръстанов не знае за намерението, концесията за 35 години е одобрена преди шест месеца от правителството
Родопите над Храбрино

Родопите над Храбрино

На свое заседание на 19 февруари тази година  правителството даде съгласие на „Еолит“ да кърти от скалите материал, който се използва за плочки, облицовки и други. Площта на дейността ѝ ще е малко над 98 декара, а концесията е за 35 години напред. Скалите се намират в местността „Бунилото“, която е между селата Храбрино и Дедево, където някога е имало кариера.

Кметът на Храбрино Михаил Кръстанов въобще не е чувал за фирма „Еолит“, а още по-малко за намеренията ѝ. При него не е пристигало инвестиционното намерение на дружеството, което той е длъжен да оповести на стена в кметството, за да може ако има възражения от страна на местните, те да реагират.

„Ако зависи от мен ще спра това нещо“, каза Кръстанов.

„Еолит“ООД е с четирима съдружници – Петър Ставрев, Малек Насер, Желязко Терзийски и Смилян Дамянов. Последният е управител на фирмата.

Въпреки че е регистрирана още през 2007 г. „Еолит“ на практика няма никаква дейност. Финансовите отчети през годините са пълни с нули. Предметът на дейност на фирмата е добив, преработка и продажба на стоки, и всякаква друга търговска дейност, незабранена със закон.

Справка от Търговския регистър показва, че Малек Насер от Сирия е съдружник в редица фирми – строителни, търговия с недвижими имоти и други, най-известните, от които са „Евробилд“, „Холией инвест“ и „Легис“. Преди две години „Легис“ откри едноименната бизнессграда на бул. „Шести септември“, където днес се помещава под наем и Търговският регистър. Желязко Терзийски също има разностранни дейности, едната от които е изработване и поддържане на сайтове. Смилян Дамянов е партньор в няколко фирми на Насер, а за Петър Ставрев от Първенец съдружието му в „Еолит“ е единствено.

Преди близо половин година кабинетът на Пламен Орешарски одобри концесията за кариерата със следните параметри: „Еолит“ ще инвестира над 176 000 лв., а постъпленията от концесионната такса ще са 972 000. Предвидено е половината от тях да останат в община „Родопи“, към която е и село Храбрино.

Създаването или ползването на кариери за добив на скален материал винаги се приема враждебно от селата в близост. Миналата година игуменката на манастира „Света Петка“ над село Мулдава заведе дело, за да обезсили правителствено решение за създаване на кариера под манастира.

Кметовете на Марково и Белащица, както и населението, също реагираха отрицателно на дейността на фирма „Холсим бетон“, която добива мрамор от скалите между двете села.

 

АгроПловдив не откри контакти с „Еолит“, за да получи повече информация за намеренията на фирмата.

Свързани публикации: Монахинята Юлита застана срещу концесия за милиони

„Холсим“ ще разширява мраморната кариера над Белащица

 

 

 

Leave a Comment