Страх и несигурност тресат германския бизнес след руския бойкот
Притесненията сред германския бизнес заради санкциите, наложени срещу Русия, се увеличават, пише в анализ специализираният портал agrarheute.com, позовавайки се на изказване на германския федерален министър на земеделието Кристиан Шмид. Той очаква руския бойкот на вноса на стоки от Европа да окаже по-малко влияние върху икономиката на страната.
Според Шмид ограничителните мерки от страна на Русия няма да продължат дълго, тъй като страната не може да подсигури на 100% вътрешния пазар, например с млечни продукти.
Някои местни политици като аграрния министър на провинция Долна Саксония обаче се опасяват, че руското ембарго за внос на продукти ще доведе до спад в цените на германските продукти. „Следим и наблюдаваме пазара както на национално, така и на европейско ниво. Това политически мотивирано от страна на Русия ембарго е насочено предимно срещу стоки, които до момента са били успешно изнасяни за руския пазар”, заяви в петък аграрният министър на страната.
Според него влияние върху пазарите за аграрна продукция ще окаже и развитието на руската позиция относно кризата в Украйна. По негови оценки руската икономика може да покрие до 60% от вътрешното потребление на аграрна продукция. По тази причина, забраната от Москва за внос на продукти от Запада едва ли ще продължи още дълго.
Голяма част от продукцията на германските производители може да намери реализация на вътрешния пазар, тъй като в ЕС цените в момента са под натиск.
Особено обезпокоени от ситуацията са представителите на германските производители, сред които цари страх, загуба на доверие и несигурност. Това, според председателя на Германския съюз на едрите търговци и износители Антон Бьорнер, оказва натиск върху търговията и дори поражда проблеми пред инвестиционната политика на компании, които не търгуват с Русия. Според него за възвръщане на доверието на германските производители към руския пазар ще са необходими между 1 и 10 години.
Както е известно в отговор на въведените ограничения спрямо руски компании от страна на ЕС, Русия забрани вноса на редица хранителни продукти от Общността. Сред най-засегнатите от въведеното ембарго страни от ЕС са Литва и Финландия, които изнасят за руския пазар съответно 20 и 17% от аграрната си продукция. В ЕС засегнати от забраната за внос са 4,3% от продуктите.