Рафтовете на супермаркетите в Русия – вече обрулени

Рафт на супермаркет сниман от блогърката

Рафт на супермаркет сниман от блогърката

Повечето руснаци подкрепят мерките на Путин: По-скоро ще ядем руска трева, отколкото западни продукти

Само малко опаковано месо може да се види на рафтовете на руски супермаркет в град Ногинск, на около 50 километра източно от Москва. Рафтовете с хляб също изглеждат доста пусто. Все по-често руският блогър Ева Мала заварва такава ситуация в руските хранителни магазини след 7 август. От този ден Русия наложи забрана за западните земеделски и хранителни продукти, припомня германският Handelsblatt, цитиран от „Инвестор“.

На 8 август тя създава групата във Facebook „365 days of russian ban on food“ (365 дни руска забрана за внос на хранителни стоки“). Там чехкинята с руски корени документира как се храни със снимки и кратък текст.

Особено засегнато от забраната за внос е предлагането на прясно месо, хляб, сирене и някои плодове и зеленчуци. „Но и без това винаги бе трудно да се купуват месо и хляб с добро качество“, казва Мала. Сега рафтовете в Ногинск все по-често остават празни. В Москва положението може да изглежда различно. „Но Русия не е само Москва“, казва Мала.

Други продукти Мала получава без затруднения. „Ориз, макаронени изделия, картофи и сладки могат да се купят лесно“, казва тя. Дори и за млякото, сметаната и маслото не съществуват пречки. Между 90 и 95 процента от търсенето на тези стоки се задоволява от местни производители.

Макроикономическата ситуация обаче като цяло е различна. През 2013 г. Русия е закупила земеделски и хранителни продукти от ЕС за 12 млрд. евро, казва базираният в Москва анализатор Дмитрий Полевой. Затова забраната за вноса на хранителни стоки се забелязва.

Когато Мала влиза в супермаркет вече не знае какво точно ще може да си закупи. През миналата седмица си е готвила спагети Болонезе, но тъй като не е имало италианско сирене пармезан, тя е ползвала руско сирене. „Но вкусът му бе като на пластмаса“.

Въпреки ограниченията руснаците все още може да се хранят добре. Типичните руски продукти могат да се купят навсякъде. Това включва картофи, руски пелмени, кнедли, зеле, юфка и елда. „Но кой ще иска да яде това всеки ден“, пита Мала.

В Русия ембаргото се превърна в много дискутиран въпрос. Повечето руснаци са единодушни, че Путин с право е наложил контрасанкциите. Според изследване на общественото мнение на независимия институт „Левада“ около 72 на сто от руснаците приветстват санкциите срещу Запада. „Често съм чувала да казват, че биха яли по-скоро руска трева, отколкото западни продукти“, казва Мала.

В бъдеще Русия планира да компенсира евентуалния недостиг от Южна Америка, Турция и Нова Зеландия. Така например скоро в магазините ще започне да се продава говеждо месо от Бразилия. Засега обаче от него няма и следа. А някои от икономистите се опасяват от ръст на цените.

1 Comment

  1. Мартин Иванов каза:

    Естествено че ще се забелязва. Русия може да удовлетвори вътрешното си потребление само на 60%. За съжаление положението в Русия е подобно на това у нас. Както тук цяла България се отъждествява само със София, а не е, така и там Русия е Москва, е и няколко други по-големи градове. Стандартът на живот в тях е много по-висок отколкото в провинцията. И там липсата на продукти няма да се усети толкова силно, както в отдалечените райони. Въпросът е не дали са правилни или грешни санкциите, а дали Русия ще издържи дълго, и дали Европа не сгреши като първа предприе подобни рестриктивни мерки спрямо руския бизнес, но всичко е политика, в която обикновените хора са само пешки от шахматната дъска.

Leave a Comment