Умна система за напояване ще се появи на пазара до края на годината

Иновацията, финансирана от ЕС, изчислява точната нужда от вода на растенията – капка по капка. В момента се тества в Централна и Южна Европа

умна система за напояванеФинансирани от ЕС изследователи са разработили умна напоителна система, която изчислява точното количество вода, от която култури се нуждаят всеки ден. Технологията позволява на фермерите да спестят време, усилия и вода и да постигнат възможно най-добрия добив – капка по капка.

Земеделският сектор е един от най-големите потребители на вода в ЕС. Според Европейската агенция по околната среда в южните части на Европа, за напояване се използва около половината от цялото количество вода взето от извори, реки, езера и подземни източници всяка година. Много от тази вода се губи, и една от основните причини за това е прекомерното напояване –  използвана е повече вода от тази, която е необходима на посевите. Подаването на  точното количество вода на културите би намалило това прахосване и би спестило пари на фермерите.

Финансираният от ЕС проект ENORASIS представлява система, която съчетава прогнозата на времето със сателитни данни с информация от мрежа от сензори в полетата, за да помогне на земеделските производители да решат от колко вода точно се нуждаят техните култури. Системата също така е и полезна за околната среда, тъй като избягва излишъците вода върху полетата и оттичането им, което причинява замърсяването на водите и ерозията на почвата.

Как работи

Земеделските производители, които се се записали за системата ENORASIS са инсталирали мрежа от безжични сензори и водни клапи във фермите си. Сензорите събират информация за всички елементи, които влияят върху това от колко вода имат нужда културите, като влажност на почвата, температура на въздуха, слънчева светлина, скорост на вятъра и валежи, докато системата следи водните клапи, за да отчете колко вода фермерът вече е добавил към полетата.

Чрез използването на модерна система за прогнозиране на времето, заедно със сателитни снимки на полетата и информацията от сензорите във фермата, системата създава персонализирана прогноза за фермата. Резултатът дава подробна прогноза за следващите три дни. Тя може да бъде разделена на области с големина до два квадратни километра.

ENORASIS съчетава прогноза за времето и информация с данни за културите на стопанството, за да създаде подробен дневен план за напояване, който най-добре отговаря на нуждите на всяка от културите. Моделът също така включва данни за реколтата от посевите, и разходите за енергия и вода и помага на земеделските производители да решат дали допълнително напояване ще увеличи добивите доходоносно или ще причини загуби.

Земеделският стопанин може да има достъп до платформата ENORASIS чрез различни устройства – например чрез смартфон докато е на полето или чрез компютър у дома. 

Тестването е в ход

Четири пробни схеми вече са в сила, за да се тества системата – в континентални и островни средиземноморски региони и в северния и южен централен район на Европа. Те се фокусират върху шест вида култури – картофи, царевица, ябълки, сладки череши, памук и грейпфрут. Намират се в търговски и научни ферми, за да покрият реалистичен набор от случаи. Екипът очаква да получи първите пълни резултати от тестовете, през октомври 2014 година.

Проектът също така помага на водните компании да направят по-информирани решения, например за това дали да увеличат инвестициите в инфраструктурата или да въведат интелигентно ценообразуване на вода, за да се насърчава по-устойчиво използване на водите.

След края на проекта през декември 2014 г., партньорите по проекта възнамеряват да направят решението ENORASIS налично в търговската мрежа.

Източник: http://agri.eu/a-smart-irrigation-system-has-been-developed-news6044.html

Leave a Comment