Компенсациите ще са само за качествени плодове и зеленчуци – дарени, загробени или предадени за фураж
По колко ще се плаща на фермерите заявената продукция, никой не знае
От понеделник, 1 септември, фермерите ще могат да подават заявления за компенсации в общинските земеделски служби заради руското ембарго на аграрни продукти от ЕС. Това съобщиха в петък от земеделското министерство. Подробности нямаше, въпреки, че процедурата предизвика десетки въпроси.
Днес АгроПловдив потърси областния земеделски директор на Пловдив Ружди Салим, за да допълни информацията.
„В понеделник сутринта събирам шефовете на общинските служби на указания“, обясни директорът. Той каза, че заявленията вече са налични.
Единственото условие за кандидатстване за компенсации е фермерите да са регистрирани
като земеделски производители. Предполага се, че тези, които имат малки стопанства няма да се възползват.
За да кандидатства за европейската помощ, земеделският производител трябва да е изтеглил от пазара продукцията си. Оттам нататък той може да избере дали да е дари на домове за стари хора или на детски заведения. За целта обаче плодовете и зеленчуците трябва да са качествени и напълно годни за консумация. Друг вариант е фермерът да предостави стоката за изхранване на животни. Третият – да я унищожи. Унищожаването става в присъствието на служител от общинската земеделска служба, която обхваща географията на стопанството. Запитан конкретно дали неопазени от струпясване ябълки, които са годни за консумация, могат да влязат в тази схема, Ружди Салим повтори, че продукцията трябва да е качествена.
Унищожаването на плодовете и зеленчуците става в депа за отпадъци или чрез загробване.
Ако производителят описва неприбрана продукция, той след това ще е задължен да я прибере, за да опази стопанството си от евентуални болести и неприятели.
Големият въпрос какъв ще е размерът на компенсациите, остава без отговор. Досега не е съобщено и каква част от одобрените от Европейската комисия 125 млн. евро за плодове и зеленчуци и още 30 млн. за праскови и нектарини за всичките 28 държави в ЕС, ще бъдат отпуснати на България. От министерството посочват, че компенсаторният ценоразпис ще зависи от броя на кандидатите.
Ясно е още, че до четири дни след подаване на заявленията от МЗХ ще пристига обратна информация дали кандидатите са одобрени или не.
Няма посочен краен срок за подаването на заявления.
Говори се обаче, че финалът на приемането им ще приключи много бързо – може би ще се кандидатства само в първите две седмици на септември.
Ружди Салим обеща повече информация в началото на следващата седмица. Очевидно и министерството ще решава в движение условията за компенсиране, сроковете и цените.
По всичко личи, че през идната седмица
фермерите ще се усещат като в казино.
Дали да обявят залежалата продукция пред министерството или да я продадат на ниска цена на пазара, на животновъдите или на консервни предприятия? Отговорът изисква повече информация, каквато в момента липсва.
Някои производители казват, че са подочули, че министерството е решило 90% от европейските средства да бъдат предоставени на организации на производители, а 10 на сто – на индивидуални земеделци. При това тези, които не членуват в организации щели да получат компенсации, които са с 50% по-ниски от определените за организации. Ружди Салим заяви, че не знае за подобно правило.
Компенсациите като средства са обявени в саита на МЗХ. СПИЦИЯЛНО ЗА ЯБЪЛКИТЕ СА 1-при даряване 135евро за тон 2-при изхранване на животни 50%от 169евро за тон и при унищожение на плодовете са 45%от 169евро на тон.