Субсидиите от ЕС за мандрите ясни. Ще са за складиране и търсене на нови пазари

как се прави сирене

Българският земеделски министър ще настоява днес в Брюксел за помощи, насочени към животновъдите, заради очакваното намаление на изкупната цена на млякото

18,93 евро за тон масло и 15,57  евро за тон сирене ще получат млекопреработвателните предприятия като субсидии за преодоляване на последиците от наложеното от Русия ембарго. Това информира порталът agrarheute.com.

Както е известно Брюксел реши да подпомогне производителите на млечни продукти, които заради предприетата от Москва мярка са регистрирали загуби от нереализирана продукция. Производителите на масло ще могат да кандидатстват за помощта най-късно до 31 декември 2014 година. Освен предвидените средства те ще получават и по 0,28 цента на тон за всеки ден, който продукцията им е престояла в складовете.
Периодът в който те ще могат да я държат на склад е между 90 и 210 дни. Най-засегнатият нлечен продукт от руската забрана е сиренето, ето защо се стигна до активизиране на мрежата за сигурност в частните складове, и максималното количество продукция, което може да бъде съхранявано в складови помещения на територията на ЕС беше ограничено до 155 000 тона. Периодът на съхранение беше определен между 60 и 210 дни, като производителите ще получат допълнително по 0,27 евро на ден за времето, в което продукцията им е била в складовете. Срокът за кандидатстване е също 31 декември.
Предстои през следващите дни Брюксел да прецизира решенията си относно субсидиите за производството на сирене. Балтийските страни, които са сред най-засегнатите от руската забрана, настояха за субсидии и за производителите на пресни видове сирена.
За производството на обезмаслено мляко на прах предвидените помощи са в размер на 8,86 евро за тон плюс 0,16 евро за тон за всеки ден от периода на съхранение на продукцията. Разрешеният период за съхранение е между 90 и 210 дни.
В рамките на аграрната политика през 2015 година ЕК е предвидила допълнителни 30 млн. евро за насърчаване развитието на нови програми за реализиране на продукцията с цел да се преодолеят последиците от руската забрана за внос на европейска продукция. Според комисаря по земеделие Дачиян Чолош заедно със средствата от кофинансирането, общият размер на помощите в сектора ще достигне 60 млн. евро. Общо за развитие на пазарите за аграрна продукция в бюджета на ЕС за 2015 година ще бъдат заложени 120 млн. евро. Първият транш от по-горе споменатите 60 млн. евро може да се очаква за края на септември.
Наскоро земеделският министър Васил Грудев, който участва днес в извънредното заседание на Съвета на аграрните министрите, съобщи, че за България тези мерки са неприложими. Той обяви, че ще настоява да се подпомогнат българските животновъди, тъй като кризата с Русия ще предизвика намаляване на изкупните цени на млякото заради ограничения пазар на млечни продукти.
Автор: Мартин Иванов

Leave a Comment