Борсов коментар: България ще изнесе около 1 млн. тона слънчоглед
Засиленото търсене на рапица увеличи цената ѝ с 13%
Красимир Давчев, изпълнителен директор на Пловдивска стокова борса
Въпреки затрудненото прибиране на слънчогледовата реколта поради поройните дъждове, търговците започнаха да „опипват” ценовата почва за стартиране на кампанията по изкупуване на суровината за олио, пише в борсовия си коментар изпълнителният директор на Пловдивска стокова борса Красимир Давчев.
Купувачите ситуираха своите намерения за покупка при ценови нива 490-510 лв/т без ДДС, а продавачите обозначиха своите намерения за реализация при стартова цена 520-530 лв/т без ДДС. Това показаха резултатите от търговията по време на 36-та борсова сесия на Пловдивска стокова борса.
Лошите климатични условия не дават основания за точни прогнози по отношение на количеството слънчогледова реколта, но при вътрешно потребление от около 550 хил. тона, прогнозата е за количества над 1 млн. тона за износ.
Лошата новина е, че добивите от тази култура в Украйна са много добри и стартовата цена в средата на прибиране на реколтата е в диапазона 420 – 440 лв/т от място и 460 лв/т до склада на купувача. Тези ниски ценови нива ще бъдат едно от предизвикателствата по отношение на българския износ.
Увеличеното търсене на рапица от нова реколта доведе до 13%-но увеличение на котировката „купува” и от 510-520 лв/т тя достигна 580-590 лв/т без ДДС.
Последните прогнозни данни на Световния съвет по зърното посочват реколта от пшеница в световен мащаб от 713,4 млн. тона и съотвени запаси в количество 195 млн. тона.
Тези данни „свалиха” котировките от началото на м. август от 204 на 193 щат. дол./т. (от 302 лв/т на 290 лв/т) на борсата в Чикаго. Добивите от пшеница в Черноморския регион са също значителни. В Русия те достигат 60 млн. т и съответно надминават количествата, очаквани в САЩ (55 млн. т.). В Украйна те достигнаха миналогодишното ниво от 22 млн. тона. Очакванията за добивите в Румъния са за 8,7 млн.тона, а за България около 5 млн. тона. При вътрешно потребление от около 1,600 хил. тона и преходен остатък от около 265 хил. тона, то количествата за износ се доближават до тези от миналата година ( реализиран износ за 3,7 млн. тона).
Лошата новина за нашите износители обаче са сериозните очаквания за интензивен износ от горепосочените страни от региона. Резултатът от тази пазарна ситуация ще бъде натиск върху вътрешните цени в страната. По време на сесията котировките „купува” за пшеницата се движеха в диапазон 275-280 лв/т и 305 лв/т с франкировка CPT Варна. Котировката „продава” пък е на ниво 310 лв/т от място.
Виж още: Цени на международните стокови борси
Цени на български стокови борси