Земеделските министри на ЕС се почерпиха със сирене „Путин“
Още 400 млн. евро от Спешния фонд за 2015 г. могат да бъдат деблокирани заради ембаргото на Русия
Европейските земеделски стопани, засегнати от руското ембарго върху плодове, зеленчуци, млечни продукти и месо вероятно ще получат 400 милиона евро от спешен фонд на ЕС от октомври нататък.
Говорейки след среща на министрите на земеделието в Брюксел в петък (5 септември), комисарят по земеделието Дачиан Чолош заяви, че министрите „обсъдиха предложението за директно целево обезщетение “ и за използване на неизразходваните средства на ЕС за засегнатите сектори и държави, съобщава euobserver.com
Чолош заяви, че все още се нуждае от данни от държавите-членки относно кои сектори са най-засегнати и какви са загубите.
Той посочи, че е важно да се направи анализ възможно най-бързо, така че да се избегне кризата през 2009 г., когато компенсация дойде чак година след като млекопроизводителите бяха засегнати от драматичния спад в цените на млякото.
„Нашето намерение не е да чакаме толкова много“, каза Чолош.
Източник от ЕС, който взе участие в заседанието на Съвета заяви, че Финландия, Полша и балтийските страни вече са представили подробности относно това доколко забраната на Русия е навредила на износа им.
Финландският министър дори донесъл проби от това, което сега се нарича „сирене Путин „ – жълто сирене, което се изнасяло най-вече в Русия преди ембаргото.
Някои държави-членки са искали да използват неусвоени средства от други бюджетни линии на ЕС.
По пътя си към Съвета, ирландския министър на земеделието Саймън Ковъни, повдигна темата за това допълнителните фондове на ЕСда бъдат използвани, тъй като земеделските производители „носят тежестта на външнополитически решения на ЕС „.
Чолош заяви, че Комисията ще обсъди идеята следващата седмица, но той посочи „многото ограничения“ пред Комисията на ЕС за начина, по който тя използва парите си.
Общата селскостопанска политика на ЕС притежава спешен фонд от 400 милиона евро за 2015 г., които могат да бъдат достъпни от октомври нататък.
„Най-вероятно този фонд ще бъде използван,“ каза източник от ЕС.
Въпреки това министрите от най-засегнатите страни се притесняват, че ембаргото ще продължи по-дълго, отколкото фондът ще може да покрие щетите.
Друг начин да се противодейства на последиците е да се позволят национални субсидии, които трябва да се съобщават и съгласуват, тъй като се считат за нарушаване на пазарните правила. Но румънският държавен секретар възрази срещу тази идея, като заяви, че това ще е „дискриминация“ срещу по-бедните държави-членки, които не могат да си позволят държавните помощи.
Следващото заседание на земеделските министри е планирано за 29 септември в Милано.
След водка „Путин, сега и сирене „Путин“. Дали Русия не си направи ембаргото за реклама на партийния и държавен лидер? А какво би станало, ако забранят и вноса на бебешки памперси например?