ЦИК установи, че хиляди заявления за гласуване в Турция са подадени от един компютър

IT специалистите от „Информационно обслужване“ обаче смятат, че щом това не е изрично забранено в Избирателния кодекс, то не подлежи на ограничения

компютърЦИК установи над 4000 съмнителни заявления за гласуване, подадени от Турция. Толкова са необходими за откриване на 100 секции в съседната държава.

Засечени са два случая, при които 1000 заявления са с един и същи ай пи адрес, както и други 10 случая, в които с идентичен номер са над 100 заявления. Тези факти породиха съмнения, че документите са пуснати от един и същ компютър.

Случаят предизвика бурни дебати в ЦИК. Според експертите от „Информационно обслужване“ повторението на адреси не е необичайно, тъй като една фирма може да обслужва много населени места и всички те да са с един и същ ай пи номер. Те са на мнение, че трудно може да се установи по безспорен начин дали става дума за един и същ компютър.

Изборният кодекс изисква заявлението за гласуване извън страната да е подписано саморъчно и подадено лично или изпратено по пощата чрез писмо до дипломатическото или консулското представителство на България в съответната държава. Другата възможност е чрез електронно заявление през интернет страницата на ЦИК.

Мнението на IT специалистите от „Информационно обслужване“ е, че щом нещо не е изрично забранено, то не подлежи на ограничения, какъвто е случаят с подаването на заявления от един и същ ай пи адрес. Кодексът не съдържа такава забрана. В крайна сметка ЦИК отхвърли предложението за допълнителна проверка по случая и реши да не публикува информацията на сайта си.

Leave a Comment