Почвените влагозапаси през август са били под ППВ
В Пловдивска област през изминалия месец са паднали 53 л/кв. м.
53 литра дъжд са паднали в Пловдивска област през август, съобщава в последния си бюлетин Националният институт по метеорология и хидрология. Дните с валежи през предишния месец са били шест, а най-голямо количество се е изляло на 1 август – 29 л/кв.м. Спрямо месечната норма за август валежите в Пловдивско са били 140%. През август почвените влагозапаси са били под пределната полска влагоемност.
Миналият месец най-обилните валежи са били в област Враца – 132 литра, като само в един ден в станциите са отчетени 88 л/кв. м. Там установеното отклонение спрямо нормата е 209%. След Враца са Монтана с 99 литра и София със 77.
Най-сухо е било в Русе – 7 литра, в Плевен – 24 и в Благоевград 27 литра.
През август състоянието на почвата
е било динамично. През първото десетдневие от месеца, в по-голямата част от Западна и Централна България, падналите валежи са били с количества между 30 и 85 l/m2. Поради това, при измерването на запасите от влага в почвата на 7.VІІІ, е било установено намаление на влагосъдържанието в горните почвени слоеве в част от Черноморските и в крайните североизточни и южни райони на страната.
В слоевете 0-20 и 0-50 cm при пролетните култури, най-ниски са били влагозапасите в районите на
Русе, Свищов, Силистра, В. Търново, Карнобат и Шабла (под 50-55% от ППВ), а най-високи (над 85% от
ППВ) в Северозападна и част от Югозападна и Централна България, където падналите валежи са надхвърлили от два до пет пъти десетдневните норми (Ловеч 84 l/m2, Лом 72 l/m2, Враца 65 l/m2, Монтана 49l/m2, Сандански 47 l/m2, Драгоман 46 l/m2, София 44 l/m2, Видин 43 l/m2, Н. село 42 l/m2, Кнежа 40/m2, Кърджали 39 l/m2). В еднометровия почвен слой при пролетниците общият воден запас бе
между 53 и 99% от ППВ, като в по-голямата част от страната нивата му заемаха стойности над 75-80% от
ППВ, с изключение на районите на Русе, Силистра, Шабла, Свиленград, Свищов, Варна, Бургас,
Карнобат и Исперих (53-73% от ППВ).
След края на първото десетдневие и до средата на месеца, времето се е задържало без валежи и
горещо, което в съчетание с активното развитие на пролетните култури, предизвика бързо намаление и
изчерпване на продуктивната почвена влага в горните, а на места и в по-дълбоките почвени слоеве. На 17
август, влагосъдържанието при пролетните култури в 50 cm почвен слой е било между 46 и 89% от ППВ,
като най-ниско, между 46 и 66% от ППВ, бе нивото му в районите на Ново село, Русе, Силистра,
Исперих, Разград, Кюстендил, Пловдив, Пазарджик, Свиленград и в районите на агростанциите Новачене и Главиница, а най-високо (79-89% от ППВ) в районите на Ловеч, Шумен, Търговище, Казанлък и Сандански.
В 100-сантиметровия почвен слой при пролетниците, запасите от влага почти навсякъде са останали над 70-75% от ППВ, с изключение на крайните североизточни, северозападни и южни части от страната и около Кюстендил, Пазарджик, Пловдив, Хасково, Кърджали и Свиленград (49-69% от ППВ).
В края на второто десетдневие е настъпило захлаждане на времето и на много места в Източна и Южна България паднаха по-значителни валежи (Сливен и Калиакра 51 l/m2, Чирпан и Карнобат 34 l/m2, Елхово 32 l/m2, Бургас 30 l/m2, Варна 28 l/m2, Хасково 24 l/m2, Разград 23 l/m2), които са подобрили влагосъстоянието на почвата там.
На 27.VІІІ, при последното за месеца определяне на почвените влагозапаси, е било измерено известно подобрение в слоевете 0-20 и 0-50 cm в отделни части на Северна и Централна България (Враца, Монтана, В. Търново, Ловеч, Търговище, Шумен, Исперих, Карнобат, Казанлък, Чирпан и агростанция Образцов Чифлик), където стойностите им са се колебали в граници от 75 до 95% от ППВ, а в останалата част от страната, нивата им са останали близки до предходното измерване. В еднометровия почвен слой при пролетните култури, най-високи (между 77 и 92% от ППВ), са били влагозапасите в районите на Враца, Монтана, Ловеч, Габрово, Търговище, Шумен, Исперих, Карнобат, Казанлък и агростанция Образцов Чифлик, а най-ниски (44-54% от ППВ) са останали нивата им около Свиленград, Видин, Кюстендил и Свищов.