WWF: Бракониери опустошават горите със 2.4 млн. кубика годишно, печелят 100 млн. лв.

Фирмите използват формално законни практики, за да скрият реалните обеми на отсечената дървесина

незаконна сечБракониери опустошават българските гори, като отсичат годишно 2.4 млн. кубика дърва. Количеството е почти една четвърт от годишния добив на дървесина в страната, който  6.9 млн. кубика, оповестиха днес от WWF България (Световен фонд за дивата природа) на пресконференция. Данните са на база експертен анализ на статистическите данни в периода 2006-2013 г.

Незаконните практики се случват като формално законни или документално скрити. Незаконният дърводобив се осъществява при регламентирани сечи чрез редица схеми, които позволяват скриване на реалните обеми на отсечената и транспортирана дървесина. Така, чрез незаконния добив на дървесина, сивият сектор в горското стопанство генерира скрити приходи от над 100 млн. лева годишно. 

Данните на Изпълнителната агенция по горите обаче сочат друго – незаконната сеч възлиза на над 100 хил. кубика годишно. Новият изпълнителен директор на Изпълнителната агенция по горите Тони Кръстев определи като абсурдно количеството 2,4 млн. куб. м незаконно добита дървесина, посочено от WWF.

Най-масово се сече незаконно в Стара планина, Югоизточна България, Средна гора, подножието на Рила и Пирин – в райони, отдалечени от по-големите градове, където се оказва силен натиск на местните горски стопанства и хората, посочиха от WWF, като добавиха, че разполагат със снимков материал. „Съществува ужасен страх сред местното население заради натиска, който им се оказва върху тях от т.нар. бизнесмени и държавните органи,“ каза експертът от WWF Александър Дунчев.

Според данните на природозащитниците спрямо 2005 г. има известно намаляване в обема на незаконната сеч, защото бракониерските набези намаляват, но за сметка на това в момента незаконните сечи се случват като формално законни или документално скрити.

Проблемите в частните и общинските гори са по-големи в сравнение с  държавните гори. При дървата за огрев също има схеми за злоупотреби, при които поне 20% от дървесината остава скрита за държавата, защото се използват различни мерни единици при препродажбата на дърва.

Има и практика качествена дървесина да бъде описана на хартия от лесовъда като по-некачествена. Щетите тук могат да стигнат до 50 лв./куб за държавата.

Най-големи пропуски има при контрола при транспортирането на отсечената дървесина. Схемата, която се прилага, е с един превозен билет да се правят няколко курса за доставка на дървесина и едва в края на деня официално заявеното количество да бъде транспортирано до крайната дестинация.

Държавата трябва да намери начин за повишаване на наказателната ефективносте една от мерките, които природозащитната организация препоръчва за справяне със сериозните проблеми в сектора.  Поне 100 години са нужни на една гора, за да възстанови функциите си след като бъде изсечена.

Leave a Comment