Европейската комисия стартира наказание за България заради блокираните депозити
Когато българското законодателство противоречи на европейското, правото на ЕС е с преимущество. До 15 октомври страната ни трябва да реагира
Европейската комисия (ЕК) стартира наказателна процедура срещу България заради Корпоративна търговска банка (КТБ), съобщиха от Брюксел. Комисията очаква да се предостави незабавен достъп на вложителите до сумата от банковия им депозит, на която имат право. Крайният срок за отговор от страна на България е 15 октомври.
Мотивът на комисията е, че България неправилно е въвела в своето законодателство Директивата за схемите за гарантиране на депозити и не е спазила принципа за свободно движение на капитали.
В Директивата за схемите за гарантиране на депозити е предвидена следната процедура от три стъпки за изплащане на гарантираните вземанията на вложителите:
1. Компетентният орган (в случая БНБ – бел. ред.) се уверява, че депозит, който е дължим и платим, не е бил изплатен от кредитна институция.
2. В рамките на пет работни дни след това заключение компетентният орган трябва да определи дали съответната кредитна институция изглежда неспособна за момента по причини, които са пряко свързани с нейното финансово състояние, да изплати депозити, които са дължими и платими, и че не съществува близка перспектива тя да бъде в състояние да го направи.
3. Схемата за гарантиране на депозити трябва да е в състояние да изплати надлежно доказаните вземания на вложителите в рамките на 20 работни дни, след като компетентният орган е взел своето решение.
Съгласно българското законодателство на схемата за гарантиране на депозити се разрешава да изплати вземанията на вложителите към кредитна институция само ако централната банка е отнела банковия лиценз на съответната институция. Директивата за схемите за гарантиране на депозити не съдържа такова изискване, посочват от Еврокомисията.
„Неналичността на депозитите е достатъчна, за да се задейства схемата за гарантиране на депозити. В разглеждания случай депозитите са неналични от три месеца. Съгласно общите принципи на правото на ЕС националните органи са длъжни да прилагат директивата дори при наличието на противоречащи разпоредби в националното право“, се казва в мотивите.
Що се отнася до заложения в договора принцип за свободно движение на капитали, наложеният от българските органи специален надзор над съответните банки, изглежда, представлява „неоправдано и непропорционално ограничение на свободното движение на капитали“. Комисията отбелязва по-специално, че двете банки (КТБ и дъщерната й Търговска банка „Виктория“ – бел. ред.) са били поставени под специален надзор с пълно преустановяване на плащанията и банковите дейности, въпреки че националното право позволява мерки с по-ниска степен на намеса, т.е. избор между пълно и частично преустановяване на плащанията и ограничаване на дейностите.
В допълнение комисията припомня, че правото на ЕС има преимущество пред националното право.
От Брюксел отново припомнят, че създалата се ситуация дава възможност на вложителите в КТБ да си потърсят правата в съда.