Екзотични стоки от Азия и Латинска Америка заменят ембарговите храни в Русия
Екзотични стоки от Азия, Латинска Америка и Близкия Изток вече заместват в Русия липсващите и попадащи под ембарго храни от Европа, Австралия и САЩ, пише електронното издание на Gazeta.ru, позовавайки се на първите данни на аграрното министерство за влиянието на ембаргото върху вътрешния пазар. Според земеделския министър Николай Фьодоров асортиментът в търговската мрежа може да се намали с между 2,5 и 30%. По-рано премиерът на страната Димитрий Медведев заяви, че загубата на руските пазари ще е цената, която Европа ще плати. Освободените от европейските стоки ниши според него вече се заемат от местни производители или други чужди производители. Така се смята, че компаниите, които ще заменят европейските за времето на ембаргото ще останат за дълго на руския пазар.
Скариди от Никарагуа и пъстърви от Иран
По данни на руското аграрно министерство делът на вноса на риба и морски продукти от държавите, попадащи под ембарго, е съставлявал половината от общия им внос в страната. За 2013 година той е възлизал на над 530 млн. тона. От „Росселхознадзор” вече са провели няколко десетки разговори с представители на страни, непопадащи в забранителния списък за възможен внос на рибни продукти. Още през август беше одобрен вноса на риба от Мавриции и Чили, Еквадор също съобщи, че е готов да увеличи износа си за Русия. Други страни като Гватемала и Никарагуа също са проявили интерес към износ на риба за Русия. Така например скаридите от Канада могат да бъдат заменени от такива от Никарагуа, а ирански компании са готови да внасят пъстърва и хайвер.
Мляко от Перу, пармезан и моцарела от Еквадор
Както е известно най-голям удар от въведеното през август ембарго понесе пазара на мляко и млечни продукти. Разнообразието на продукти от този сегмент може да намалее с до 30% по данни на министерството, ако Русия спешно не успее да се договори за доставката им от алтернативни страни. „Забраната за внос на мляко и сирена от ЕС и САЩ няма да доведе до дефицит на пазара”, заяви Николай Фьодоров, цитиран от изданието. Въпреки кратките срокове от „Росселхознадзор” вече са договорили доставката на млечни продукти от редица страни. Така например Перу може да доставя сухо мляко, а Еквадор пармезан и моцарела. Традиционни видове исландско кисело мляко също скоро могат да се появят на руския пазар. Китай, Иран,Индия, Мексико и Турция също могат да внасят млечна продукция в Русия. Аржентина която се явява най-големият производител на млечни продукти в Южна Америка и седми по значимост износител в света, също има интерес да се настани трайно на руския пазар.
Свинско от Китай и крокодилско от Филипините
Най-малко, според данните на министерството, от въведеното през август ембарго е пострадал пазарът на говеждо месо. Делът на попадналата под забрана продукция е около 2,5%, на птиче месо-8%, а на свинско не повече от 12%. Заради забраната за внос на местни продукти от Европа и САЩ местното производство трябва да се увеличи с почти 900 хил. тона, смятат експертите. Аржентински доставчици вече поискаха от руските власти да им бъде отпусната квотата за внос на птиче месо, предназначена по-рано за страните от ЕС. Освен това те са готови да внасят на руския пазар свинско и говеждо месо. Към Аржентина може да се присъедини и Парагвай. Вносът на свинско месо от Евросъюза пък може да бъде заменен с китайски. Напомняме че Китай заема едни от лидерските позиции в света по производство на птиче и свинско месо. Турция, Колумбия и Монголия също имали готовност да доставят месни продукти за руските потребители. Пакистан пък може да достави овче месо, като вносът му може да превиши австралийския преди налагането на забраната. Индийски компании се интересуват от възможностите за внос на говеждо месо. На руския пазар може да се появи и крокодилско месо от Филипините.
Мексикански плодове сменят холандските и полски ябълки
При плодовете и зеленчуците, които също бяха засегнати от ембаргото, се очаква властите да намерят алтернативни доставчици на 5,8% от зеленчуците и 14,7% от плодовете. Турция, един от най-големите доставчици на плодове и зеленчуци, вече изрази готовност за незабавен внос на руския пазар. Мексикански плодове могат да заменят липсващите полски ябълки и белгийските и холандски круши. Според мексикански представители кампанията по прибиране на ябълките и крушите в страната започва през януари, което означава, че руските потребители могат да разчитат на свежа продукция през зимата. Аржентина също се нарежда сред потенциалните доставчици на плодове и цитруси. Сред другите страни доставчици са Ливан и Кения. Пакистан може да доставя картофи, а Мексико домати.
А местните руски производители се задъхват
Според експертите въведеното за една година ембарго върху вноса на различни стоки от Европа, САЩ, Норвегия и Австралия едва ли ще доведе до подобряване на руското селско стопанско производство, каквито бяха надеждите, тъй като срокът за нови инвестиции в подобряване на мощностите е твърде кратък. Според анализатори е необходима дългосрочна държавна подкрепа на сектора с различни мерки. При отсъствието на възможности за дългосрочно планиране, рисковете според тях са големи. Въведеното ембарго може да доведе до рязък скок на цените в страната, тъй като руските производители на мляко и месо в краткосрочен план не биха могли да увеличат производството си с повече от 10%. Бизнесплановете за производството на млечни продукти обаче се правят за не по-малко от 5-6 години, на свинско месо за 3-4, на птици 2-3 години а в растениевъдството за 5-6 години. Заради географското положение на новите доставчици върху цените на продуктите влияние могат да окажат и по-високите транспортни и логистични разходи.