15 октомври: Офицерите скърбят! Съблазнителката Мата Хари е разстреляна

На 15 октомври 1917 г. се случва една фатална грешка. Мистериозната съблазнителка Мата Хари е разстрелянаМата Хари след съд и присъда от френските власти. Тя е призната за виновна, че е шпионирала в полза на Германия и срещу Франция. Грешката е, че така лесно от света си отива жизнерадостната Маргарета Зеле – същество, пълно с веселие и чар, което правило по-цветен живота на офицерите в годините на Първата световна война. Все още има съмнения, че прочутата танцьорка е била наистина агент и то двоен агент. Но животът ѝ е бил поредица от резки движения и рискове, така че обвинението в шпионство все пак може да е било вярно.

Мата Хари е родена на 7 август 1876 г. под името Маргарета Гертруда Зеле в Леуварден, Холандия, като е най-голямото от четири деца.

Бащата на Маргарет е производител на шапки по професия, но след като прави добри инвестиции в петролa, той има достатъчно пари, за да глези единствената си дъщеря. Едва шестгодишна, Маргарета се превръща в тема на разговор в града, когато пътува с файтон, теглен от коза, която е подарък от баща ѝ. В училище, Маргарета е известнa със своята претенциозност и с това, че често се появява в нови, лъскави рокли. Въпреки това, светът ѝ се променя драстично, когато семейството ѝ банкрутира през 1889 г., а майка й умира две години по-късно.

След смъртта на майката, семейство Зеле се разпада и 15-годишната Маргарета е изпратена да живее при кръстник си – г-н Висер. Той решава да я изпрати в училище, което подготвя бъдещи учители за детски градини, така че тя да има кариера. В училището директорът е запленен от Маргарета и започва да я преследва. Когато избухва скандал, Маргарета е помолена да напусне училището, така че тя отива да живее в Хага при чичо си.

През март 1895 г., докато все още отседнала при него, 18-годишният Маргарета се сгодява за Рудолф  Маклеод, след като отговаря на лична обява във вестника (рекламата е публикувана като шега от приятел на Маклеод ). Рудолф  е 38-годишен офицер в домашен отпуск от холандската част в Източна Индия, където е бил разпределен в продължение на 16 години. На 11 юли 1895 г. двамата се женят.

Те прекарват голяма част от семейния си живот в тропиците на Индонезия, където парите са оскъдни, уединението е почти невъзможно, а грубостта на Рудолф и младостта на Маргарета  причиняват сериозни търкания в брака им. Имат две деца, но синът им умира на две годинки и половина, след като е отровен. През 1902 г., те се завръщат в Холандия и скоро се разделят като дъщеря им Жан Луиз остава да живее при него.

Грета Гарбо предаде особен финес на образа на Мата Хари

Грета Гарбо предаде особен финес на образа на Мата Хари

Маргарета решава да замине за Париж, където да започне на чисто. Без съпруг, обучение за някаква кариера и никакви пари, Маргарета използва опита си в Индонезия, за да създаде една нова персона, която си слага накити, ухае на парфюм, говори от време на време на малайски, танцува съблазнително и често носи много малко дрехи . Тя прави своя танцов дебют на сцената в Париж и мигновено се превръща в успех.

Когато репортери и други хора я интервюират, Маргарета непрекъснато добавя към мистиката, която я заобиколя, като изплита фантастични и измислени истории за минало си, включително, че е яванска принцеса и дъщеря на барон. За да звучи по-екзотично, тя измисля сценичното име „Мата Хари“, което на малайски означава „окото на деня“ (слънце).

Мата Хари става известна. Тя танцува на частни партита, а по-късно и в големи театри. Танцува на балети и опери. Поканена е на най-грандиозните партита и пътува често. Освен това има и голям брой любовници (често военни мъже от редица държави), които са готови да ѝ осигурят финансова подкрепа в замяна на нейната компания.

По време на Първата световна война честите ѝ пътувания през международни граници и различните й спътници, кара няколко страни да се чудят дали не е шпионин или дори двоен агент. Много хора, които я срещат, казват, че тя е общителна, но просто не е достатъчно умна, за да се справи с такава задача. Въпреки това, французите са убедени, че тя е предателка и я арестуват на 13 февруари 1917 г. След кратък съдебен процес пред военния съд, проведен на закрито, тя е осъдена на смърт чрез разстрел. На 15 октомври 1917 г., на 41 години Мата Хари е застреляна.

До днес обстоятелствата около нейните предполагаеми шпионски дейности не са ясни. Смята се, че докато е в Хага през 1916 г. тя получава предложение за пари от германския консул в замяна на информация, получена при следващото ѝ посещение във Франция. Наистина, Мата Хари признава, че е предавала стара, неактуална информация на офицер от германското разузнаване, когато по-късно е разпитвана от френската разузнавателна служба.

Самата Мата Хари твърди, че ѝ е било платено да работи като френски шпионин в Белгия (тогава окупирана от германски войски), въпреки че тя е пропуснала да информира френските си шефове за предварителното й споразумение с германския консул. Тя по всичко изглежда, че наистина е била двоен агент. Изглежда британското разузнаване се е натъкнало на информация за споразумението на Мата Хари с германския консул, която е предало на френските си колеги.

 

Leave a Comment