Носителката на „Пулицър“ Силвия Плат прие наградата от отвъдното
Поетесата и писателка Силвия Плат е родена на 27 октомври 1932 г. в Бостън, Масачузетс. Тя е надарена и неспокойна личност, известна с изповедалния стил на работата си. Нейният интерес към писането се появява в ранна възраст, и тя започва да си води дневник. След публикуването на редица трудове, Плат печели стипендия за Smith College през 1950 година.
Докато е студент, Плат прекарва известно време в Ню Йорк през лятото на 1953 като работи за списание Mademoiselle като временно поканен редактор. Скоро след това Плат опитва да се самоубие, като взима хапчета за сън. В крайна сметка тя се възстановява, след като получава лечение по време на престоя си в съоръжение за психично здраве. Плат се връща в колежа и завършва образованието си през 1955 година.
Стипендия Фулбрайт я води до Кеймбриджкия университет в Англия. Докато учи в Newnham College към университета, тя се запознава с английския поет Тед Хюз. Двамата се женят през 1956 г. и имат бурна връзка. През 1957 г. Плат, прекарва време в Масачузетс, където учи с поета Робърт Лоуел и се среща с поетесата Ан Секстън. Плат се завръща в Англия през 1959 година.
Поетеса във възход, Силвия публикува първата си стихосбирка – „The Colossus“, в Англия през 1960 г. През същата година тя ражда първото си дете, дъщеря на име Фрида. Две години по-късно, Плат и Хюз приветстват второ дете, син на име Никола. За съжаление, бракът на двойката се разпада.
След като Хюз я изоставя заради друга жена през 1962 г., Плат изпада в дълбока депресия. Докато се бори с психическото си заболяване, тя пише „Стъкленият похлупак“ (1963) – единственият ѝ роман, който се основава на живота ѝ и разглежда нервния срив на една млада жена. Плат публикува романа под псевдонима Виктория Лукас. Тя също така създава поемите, които съставляват колекцията „Ариел“ (1965), която е публикувана след смъртта й. Силвия Плат се самоубива на 11 февруари 1963 г.
За ужас на някои почитатели на Плат, Тед Хюз става литературния ѝ изпълнител след смъртта ѝ. Въпреки че има някои спекулации за това как той обработва документите ѝ и нейния образ, именно той редактира това, което се счита от мнозина за най-добрата ѝ работа, „Ариел“. В нея са включени няколко от нейните най-известни стихотворения, включително „Татко“ и „Лейди Лазар“. Той продължава да публикува нови колекции от произведения на Плат. Поетесата печели награда Пулицър през 1982 г. за Събрани стихотворения. Тя все още е високо ценена и изучавана поетеса и днес.
Историята на Силвия Плат – нейният проблемен живота и трагичната смърт, е основата за биографичния филм „Силвия“ (2003) с участието на Гуинет Полтроу в главната роля.