Фармацията на Русия ще произвежда лекарства от кокошки

кокошкаРуски учени са на път да създадат кокошката на бъдещето, пише електронното издание на Gazeta.ru. Сред обсъжданите от тях въпроси по време на последния президиум на Руската академия на науките (РАН) са били: как да се различават кокошките от петлите, как токачките могат да спасят полярните изследователи, как да се отглеждат в биофабрики кокошки, чиито антитела могат да се използват за производство на лекарства и защо хората не трябва да се притесняват от трансгенетичните кокошки.

Кокошката на бъдещето може да се създаде на базата на една порода, открита още през 1976 година в Узбекистан. Това се казва в доклад на академик Владимир Фемюсин, директор на Руския научно-изследователски и технологичен институт по птицевъдство. Учените установили, че птиците от тази порода притежават скелет със 2,5 пъти по-добра здравина от всички останали породи, която е генетично обусловена. Това може да реши проблема с опорно-двигателния апарат при повечето сегашни породи кокошки заради увеличаване на масата на коремните мускули. Чрез използване на специални гени-маркери свързани със съответния пол, които дават разлики в в окраската на перата пък става възможно по-бързото отличаване на петлите от кокошките. Например ако при петлите генът за златиста окраска дава точно такава, то при кокошките същия ген дава бяла окраска на перата.

Заради качествата на черупката си например яйцата от токачка могат да се се съхраняват в продължение на 11 месеца, и така да служат като храна на полярните изследователи, а трансгенетични кокошки могат да се отглеждат за нуждите на фармацевтичната индустрия като „биофабрики” за синтез на различни човешки белтъци в това число и на различни антитела, които са потребни на съвременното производство на лекарства.

От доклада на академик Фемюсин, станало още ясно, че руският пазар е осигурен на 94% с птиче месо яйца, и затова не можело да има каквито и да е негативни последици за птицепроизводството от санкциите срещу Русия. Останалите количества според него биха могли да се набавят с внос от Югоизточна Азия и Китай. Ако през 2000 година Русия е заемала 20-то място в класацията на най-големите производители на птиче месо в света, то през 2013 година тя е била в топ 4 на същата класация. Заради това че повечето диетолози призовават за повишаване на консумацията на пилешко месо за сметка на говеждо, делът на потреблението му в общото за страната от 19% през 1990 година е нараснал на 45% през 2013 година, и се очаква да се увеличи още повече към 2050 година. Според специалистите в Русия се намират най-големите по размер на производството птицевъдни комплекси.

Leave a Comment