Хлебната пшеница е с 2% по-скъпа спрямо 2013 г., фуражната с 3% по-евтина

Най-голям е дялът на зърното със задоволителни хлебопекарни качества (II Б група) – 44.4 на сто, най-нисък – с отлични – 2.48

склад за пшеницаХлебната пшеница в страната, реколта 2014, се търгува на малко по-добри цени спрямо същия период на 2013 г. Това се вижда от анализа на пазара по данни на Националната служба по зърното (НСЗ) и Системата за агропазарна информация (САПИ). За първите три месеца на маркетинговата година (юли-септември 2014) средната цена на пшеницата е 290 лв./т, което е с 2% над цената година по-рано.

При цените на фуражната пшеница се наблюдава понижение в началото на пазарната 2014/15 година. Средно за периода юли – септември 2014 г., цената на фуражната пшеница намалява с 3% на годишна база, до 264 лв./тон. През следващите месеци се очаква цените на пшеницата в страната да останат сравнително ниски, под натиска на очертаващото се рекордно високо предлагане в световен мащаб.

Експортни цени на пшеница в България и на международните пазари

През първите няколко месеца на маркетинговата 2014/15 година цените на пшеницата на световните пазари се движат в низходяща посока, под влияние на прогнозите за високо световно производство, което по последни данни дори се очаква да надмине рекорда от предходната година. Допълнителен натиск оказва и
прогнозираното рекордно високо глобално производство на царевица през настоящата маркетингова година, която е конкурентна култура по отношение на употребата за фураж.

Средно за периода юли – септември 2014 г., експортните цени на пшеницата в САЩ, Франция и Аржентина бележат спад с между 8% и 16% спрямо същия период на предходната година. При износните цени на хлебна пшеница, FOB Украйна се отчита по-слабо понижение на годишна база – с 1%.

Следвайки тенденцията на международните пазари, износните цени на българска пшеница също бележат намаление в началото на маркетинговата 2014/15 година. По предварителни данни на НСИ, средната експортна цена на пшеница (хлебна и фуражна), FOB българско черноморско пристанище, за периода юли – август 2014 г. е 237 щ. д./тон – с около 34 щ. д./тон по-ниска в сравнение с тази за м. юни 2014 г., но все още с 1 щ. д./тон по-висока спрямо средната за аналогичния период на предходната година. Българските експортни цени на пшеница продължават да се движат малко под нивата на конкурентната украинска хлебна пшеница.

Качество на пшеницата от реколта `2014

По данни на НСЗ въз основа на извършеното окачествяване на пшеница от
реколта `2014 общо за страната, пшеничното зърно се разпределя по групи, както
следва:
І-ва група – 2,48%;
ІІ–ра група – 11,45%;
ІІ–ра Б група – 44,41%;
ІІІ–та група – 41,52%.

Характеристики: Пшеница обикновена първа група, висококачествена (I). Тя е подобрителят на млевни смеси (1.); пшеница обикновена втора група с повишено качество (2.А). Тя е добър филер (пълнител) за самостоятелна преработка; пшеница обикновена трета група, със средно качество (ІІ Б). Тя е задоволителен филер за самостоятелна преработка; пшеница обикновена четвърта група (ІІІ). Тя е непригодна за самостоятелна преработка. 

Средните стойности на основните показатели, които определят качествената характеристика на зърното от реколта `2014 са:

съдържание на влага: 12,7% ± 0,8%;
хектолитрова маса: 75,9 ± 2,8 кг/хл;
добив на мокър глутен: 24,5% ± 3,6%;
отпускане на глутена: 8,3 ± 2,6 мм;
число на хлебопекарна сила: 53,2 усл. ед. ± 7,6 усл. ед.;
съдържание на протеин: 12,3% с.в. ± 1,3% с.в.;
число на падане: 290,5 секунди ± 68,7 секунди.

Цени на пшеница, брашно и хляб

Изкупни цени на пшеница в България
През първите три месеца на маркетинговата 2014/15 година изкупните цени на пшеница в страната отбелязват понижение спрямо края на предходния сезон, под влияние на перспективите за достигане на нов рекорд на световното производство на пшеница през 2014 г. и увеличения експортен потенциал на основни страни
производителки от Черноморския регион. Като цяло, цените се задържат около сравнително ниските нива отпреди една година.

По данни на „Системата за агропазарна информация” ЕООД (САПИ), пазарната 2014/15 година стартира при средна изкупна цена на хлебната пшеница от 296 лв./тон за м. юли 2014 г., с около 12% по-ниска на месечна база. През м. август се отчита допълнително леко понижение на цените, последвано от известно възстановяване през м. септември 2014 г. Средната изкупна цена на хлебната пшеница за първите три месеца на настоящата маркетингова година е 290 лв./тон – с 2% по-висока спрямо същия период на предходната година.

При цените на фуражната пшеница също се наблюдава понижение в началото на пазарната 2014/15 година, в този случай дори малко под нивата отпреди една година. Средно за периода юли – септември 2014 г., цената на фуражната пшеница намалява с 3% на годишна база, до 264 лв./тон. През следващите месеци се очаква цените на пшеницата в страната да останат сравнително ниски, под натиска на очертаващото се рекордно високо предлагане в световен мащаб.

Експортни цени на пшеница в България и на международните пазари

През първите няколко месеца на маркетинговата 2014/15 година цените на пшеницата на световните пазари се движат в низходяща посока, под влияние на прогнозите за високо световно производство, което по последни данни дори се очаква да надмине рекорда от предходната година. Допълнителен натиск оказва и
прогнозираното рекордно високо глобално производство на царевица през настоящата маркетингова година, която е конкурентна култура по отношение на употребата за фураж.

Средно за периода юли – септември 2014 г., експортните цени на пшеницата в САЩ, Франция и Аржентина бележат спад с между 8% и 16% спрямо същия период на предходната година. При износните цени на хлебна пшеница, FOB Украйна се отчита по-слабо понижение на годишна база – с 1%. Следвайки тенденцията на международните пазари, износните цени на българска пшеница също бележат намаление в началото на маркетинговата 2014/15 година. По предварителни данни на НСИ, средната експортна цена на пшеница
(хлебна и фуражна), FOB българско черноморско пристанище, за периода юли – август 2014 г. е 237 щ. д./тон – с около 34 щ. д./тон по-ниска в сравнение с тази за м. юни 2014 г., но все още с 1 щ. д./тон по-висока спрямо средната за аналогичния период на предходната година. Българските експортни цени на пшеница продължават да се движат малко под нивата на конкурентната украинска хлебна пшеница.

Цени на брашно и хляб
Отразявайки частично тенденцията при изкупните цени на пшеницата, през първите три месеца на настоящата 2014/15 маркетингова година цените на едро на брашно тип „500” отбелязват постепенно понижение до средно 623 лв./тон за м. септември, което е с 3,1% под нивото от м. юни 2014 г. (последния месец на предходната маркетингова година) и с 0,6% под нивото отпреди една година. При цените на хляба се наблюдава по-слабо изразено намаление в началото на маркетинговата 2014/15 година. По данни на САПИ, към м. септември 2014 г.
средната цена на едро на хляб „Стара Загора” е 1,23 лв./кг, а тази на дребно – 1,37 лв./кг – с по 0,01 лв./кг или 0,7 – 0,8% по-ниски спрямо нивата от последния месец на предходната маркетингова година. Средно за периода юли – септември 2014 г., цената на едро на хляб „Стара Загора” намалява с 1,1% на годишна база, а тази на
дребно – с 2,6%. През първите три месеца на маркетинговата 2014/15 година съотношението между цените по веригата „пшеница – брашно – хляб” в страната се задържа близко до приетото за нормално съотношение 1:2:4.

Като цяло, цените на брашното и хляба отразяват тенденцията на понижение на цените на пшеницата, макар и с малко по-бавен темп. Това се обяснява от една страна с технологичното време, необходимо за преработка и реализация на пшеницата под формата на брашно и хляб, а от друга – с факта, че цените на преработените продукти се влияят и от други фактори, като разходите за горива, електроенергия, работни заплати и други.
През следващите няколко месеца се очаква цените на брашното и хляба да останат сравнително стабилни, като ефектът от понижението на цените на пшеницата бъде компенсиран от нарастването на цените на някои от другите разходоопределящи елементи.

Leave a Comment