За пръв път санкции за пчелари, които кандидатстват за кошери, но не ги купуват
Браншът от Пловдив и региона затрупа експертите на ДФ „Земеделие“ с въпроси за слабостите на Националната пчеларска програма
За пръв път ще се прилагат санкции за пчелари, които подават заявления за финансиране по мярка Г (за кошери и пчелни семейства) на Националната програма по пчеларство (НПП), но накрая не пускат заявления за плащане. Заради тях други кандидати, които са отпаднали заради изчерпване на бюджета по мярката, не могат да получат финансиране и в програмата остават неусвоени пари. Санкцията, която ще се прилага от 2015 г., ще е забрана за съответния некоректен пчелар да търси финансиране в продължение на година. Това бе оповестено от директора на дирекция „Месо и пчеларство“ в ДФ „Земеделие“ Кирилка Янина по време на срещата с бранша в Пловдив. Присъстващите пчелари реагираха на новината с шумно изразеното мнение, че наказанието е малко.
Особеностите при кандидатстването по пчеларската програма (от 17 до 28 ноември 2014) са, че с едно заявление може да се отметнат всичките мерки, по които търсят финансова помощ. По мярка Г пчеларят може да кандидатства за закупуване на максимум 50 кошера. За да е допустим за програмата, той трябва да притежава най-малко 20 кошера и не повече от 150 семейства. Подобно е условието и за закупуване на пчелни семейства.
По същата мярка средствата в програмата най-често се оказват недостатъчни и затова от ДФ „Земеделие“ ще приложат наддоговаряне, т.е. ще подпишат договори над бюджета, които досега са получавали шанс да се изпълнят. Класирането на кандидатите става чрез точкова система. Предимствата са за пчеларите, които до момента не са били подпомагани по НПП. Квалификацията на кандидатите също е от значение. За да получат допълнително точки те трябва или да са завършили средно или висше с положен изпит по пчеларство. Или да са преминали 30-часов курс към лицензиран център за обучение. Ако пчеларят е доказал, че е коректен бенефициент по програмата, също получава бонус точки, както и ако има поне 3-годишен опит в това занимание. Участниците от Северозападния регион са с предимство пред останалите при класирането.
След представяне на новостите, пчеларите получиха право да задават въпроси по различни казуси. За повечето от тях експертите на фонд „Земеделие“ си отбелязаха да проверят дали могат да направят промени в прилагането на програмата.
Възрастен човек от Пещера обясни, че няма положен изпит по пчеларство и не е завършил курс за същото, но въпреки това има 20-годишен опит, обучил е над 20 колеги, а и ветеринарите от града търсят съвета му при проблеми в пчелините. „Трябва ли да записвам курс“, попита той и получи озадачаващия отговор, че опитът е различен от квалификацията. Тоест – трябва.
Новата програма финансира закупуването на кошери, които са с десет рамки и дебелина на стените 2.5 см. Именно това условие предизвика несъгласието на няколко пчеларя от пловдивското сдружение „Акация 1899“. Оказа се, че браншът от региона масово предпочита т.нар. кошери на Гърдев, които са с 8 рамки и 2 см дебелина. Те са по-леки и удобни както за жени, така и за по-възрастни хора. Кирилка Янина си отбеляза да съдейства за промяна на фиксираните параметри за кошерите, чието закупуване се подпомага от програмата.
Болният въпрос защо пчелар не може да продава отводки, (така както овцевъда – агнета) не беше пропуснат. „Сега се готви нов закон за пчеларството. Променете го и тогава и ние ще променим условието в програмата“, отговори директорът.
По мярка А, която подпомага участието на пчелари в изложения и е за промотиране на меда и пчелните продукти, могат да кандидатстват само национални сдружения, стана ясно от представянето на мярката. Условието е същото каквото бе и при предишната национална програма. Оказва се, че от мярка А на практика се възползва само едно сдружение, тъй като е печално известно, че браншът е разбит на малки, локални организации. Въпреки това бюджетът там е увеличен с 200 000 лв. без да е дадена възможност по-широк кръг бенефициенти, да се възползват от мярка А. Като например пловдивското сдружение, което от миналата година организира национална изложба за мед и консумативи в рамките на пловдивския панаир „Агра“.
Подготвяното изискване пчелините да се изместят от селата, възмути пчеларите. В най-големите градове на света се практикува пчеларството, а ние искаме съвсем да обезлюдим селата, в които живеят двайсет баби, възмути се пчелар от Пловдив.