Томислав Дончев: Авансово отваряме евросхеми за 6.8 млрд. лв. през 2015 г.

Ще се финансират избрани проекти за рибарство, аквакултури и преработката им
Догодина ще се осигурят средства за инфраструктура, за малките и средни предприятия, и за наука

Томислав ДончевПрез 2015 г. се предвижда по европейските програми да бъдат открити процедури за предоставяне на безвъзмездно финансиране на обща стойност над 6,8 млрд. лева. Сумата бе посочена от проектите на Индикативни годишни работни програми за следващата година на инструментите с европейско финансиране в България. Те бяха разгледани на заседание на Съвета за координация по управлението на средствата от ЕС към Министерски съвет, който се ръководи от вицепремиера Томислав Дончев.

„Обмисляме план да отворим авансово някои схеми, които да финансираме заемообразно с пари от националния бюджет“, заяви Дончев. В противен случай рискуваме не само 2014-а да е нулева.

Годишните работни програми дават реалния старт на изпълнението на оперативните програми в България за периода 2014-2020 г. Предложените в тях дейности са индикативни и обхващат тези части от програмите, които са вече твърдо договорени с Европейската комисия.

Сред схемите, за които отговаря земеделското министерство, Дончев посочи насърчаване на устойчивото рибарството и устойчивите аквакултури, подкрепа на общата политика в областта на рибарството, както преработване на продуктите от риболов и аквакултури. Те ще получат финансиране след подбор на проекти.

Други, изброени от вицепремиера схеми, са за проекти за пречистване на отпадъчни води, управление на отпадъците, превенция от наводнения и свлачища, развитие на регионални пътища, регионална образователна инфраструктура и др. Предвидени са и процедури за рехабилитация на жп линията „Пловдив-Бургас”, АМ „Струма” – Лот 3 „Благоевград-Сандански”, изграждане на трети метродиаметър на метрото в София и др.

Процедурите, които ще предоставят финансиране чрез подбор на проекти, обхващат дейности в сферите енергийна ефективност в МСП, подобряване на производствения им капацитет, подкрепа за иновации в предприятията и др. Предвиждат се още схеми за модернизация на научната инфраструктура, развитие на докторанти, постдокторанти, специализанти и млади учени, както и включване на деца със специални потребности в образователния процес.

 

Leave a Comment