Кажи „Добър ден“ на десет непознати хора днес
Световният ден на приветливостта е създаден в Близкия Изток, за да покаже, че добронамерените разговори могат да разрешат всеки конфликт
Световен ден на приветливостта може да звучи изключително простичко, тъй като ни насърчава да се възползваме от възможността просто да поздравим хората и да признаем колко е важна основната комуникация в нашето ежедневие. Историята за това как е създаден обаче е по-дълга и интересна.
Световния ден на приветливостта е създаден на днешния ден за пръв път през 1973 г., за да покаже на хората, особено на тези от Близкия изток, че конфликтите могат и трябва да бъдат разрешени с разговори, а не с насилие. Идеята е ясна – честната комуникация поражда мир.
През 1970 г. конфликтът между Египет и Израел е доста изострен и много хора започват да се страхуват, че от него ще произлезе още една огромна война. Световният ден на приветливостта е създаден като пряк отговор на войната Йом-Кипур, която завършва през октомври 1973 г. и по време на която са убити хиляди войници и невинни цивилни. Някои военни са били измъчвани и екзекутиран. Дискусията за мир в края на войната е първият път за 25 години, в който арабски и израелски официални лица се срещнат за пряко публично обсъждане. Концепцията на Световния ден на приветливостта е създаден от Брайън Маккормак, доктор на науките, завършил Аризонския университет и Майкъл Маккормак, възпитаник на Харвард.
От създаването си до сега, празникът се чества в 180 страни, като гражданите на всяка от тези държави се възползват от това време, за да изразят своите безпокойства за световния мир. Тридесет и един носители на Нобелова награда за мир са заявили, че Световният ден на приветливостта носи значителна стойност като инструмент за опазване на мира и като повод, който прави възможно за всяка личност, организация или правителство в света да допринесе за процеса на създаване мир.
Участието в Световния ден на приветливостта е съвсем просто: всичко, което трябва да направите е да поздравите най-малко 10 души на този ден. Разбира се, това могат да бъдат близки и приятели, но бъдете смели – протегнете ръка към непознати хора на улицата.
Това трябва да изпрати послание за откритост и доброжелателство към другите и създателите на празника са се надявали този малък жест сам по себе си да покаже как комуникацията може да бъде средство за разрешаване на спорове и предотвратяване на конфликти.
Този ден е събрал похвали от хора по целия свят, включително политици, религиозни лидери и знаменитости.