Проф. Нено Димов: Едва 35% от селищата са получили европейско финансиране
Общините, които не са приели Общ устройствен план до 2016 г., няма да бъдат допуснати за кандидатстване пред европейските програми
„Едва 35% от населените места в България са получили европейско финансиране през 2007-2013 г. Две трети от
селищата въобще не са почувствали помощта на Европейския съюз. 86 на сто от населените места в страната са с под 1000 жители, а 13% от всички нямат землища. В над 4300 селища няма училища, като през през последните 7 години са закрити 620. В 3200 населени места липсват здравни пунктове. България е държавата с най-бързо изчезващо население в ЕС и пет от шестте най-бедни райони в ЕС са именно у нас.“ Тези и други неблагозвучни данни от статистиката изнесе днес проф. д-р Нено Димов, преподавател по Икономическа география в Аграрния университет (АУ). Той участваше в научния форум „Развитие на регионите в растеж: за интегрален подход на управление“. Гости лектори бяха зам.-кметът на община Смолян Марин Захариев и кметът на с. Граф Игнатиево Иван Семерджиев. Преобладаващи сред публиката бяха студентите от новата специалност в АУ „Управление на регионалното развитие“.
Селските райони могат да получат финансиране по две програми – Програмата за развитие на селските райони и ОП „Регионално развитие“, която през новия програмен период ще е под името „Региони в растеж“.
Проф. Димов обърна внимание, че от 2016 г. общините, които нямат приет Общ устройствен план няма да бъдат допуснати за кандидатстване пред европейските програми.
Въпреки, че Смолян е типично селска община с ъс 70-80 населени места, кметовете нямат право да кандидатстват с проекти пред Програмата за развитие на селските райони, тъй като жителите в общината са малко над 30 000, поясни зам.-кметът на Смолян Марин Захариев. Въпреки това общината е разработила и реализирала много проекти, свързани с благоустрояването, туризма и социалната подкрепа. Смолян е бенефициент не само по „Регионално развитие“, но и по т.нар. Норвежка програма, както и по програмата за териториално сътрудничество България-Гърция. Стараем се да задържим младите хора тук и да направим общината по-европейско и приятно място за живеене, посочи Захариев.
Кметът на с. Граф Игнатиево Иван Семерджиев започна с думите, че България е малка, но безкрайно разнообразна и неорганизирана страна. той наблегна на факта, че хората рядко се възползват от правото си на непряко управление – гласуване на референдуми, събрания, местни граждански инициативи.
По повод териториално-административните претенции на община Пловдив да привлече към себе си общините „Марица“ (в която попада и Граф Игнатиево) и „Родопи“, Семерджиев смята, че трябва да се проведе референдум. Преди това обаче е необходимо да направи дълбоко проучване за предимствата и недостатъците на идеята за вливане на съседни общини в Пловдив, за да могат хората да направят информиран избор.